A vida: Babiš se vyjádřil k Číně. Opozice nebude ráda

31.10.2019 10:05

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) v rozhovoru pro deník Právo vysvětloval, jak to bude s jeho cestou na Tchaj-wan. Diplomaté prý mají obavy, že by tato cesta mohla zmrazit vztahy mezi Českou republikou a pevninskou Čínou. Vyjádřil se i předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Nestojí prý o vedení vztahové války s Čínou.

A vida: Babiš se vyjádřil k Číně. Opozice nebude ráda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Jaroslav Kubera má za to, že Česká republika má právo na samostatnou zahraniční politiku bez ohledu na čínská přání. Oznámil proto, že by mohl vyrazit na Tchaj-wan, s nímž Česká republika udržuje čilé obchodní vztahy. Ve středečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu poznamenal, že se podle jeho názoru věnuje až příliš mnoho pozornosti Číně a zapomíná se na další asijské země.

Citlivost vztahů Číny a Tchaj-wanu plyne z toho, že má Čína obavy, že by se mohl chtít některý její bohatý region osamostatnit, aby nedoplácel na regiony podstatně chudší. Cestu na Tchaj-wan proto prý Kubera zváží. Nechce si ale posílat vzkazy přes média, nýbrž diplomatickou cestou. Snaží se prý čínským diplomatům vysvětlit, že musí být velkorysejší.

Anketa

Ohrožují Zeman a Babiš nezávislost České televize?

11%
89%
hlasovalo: 18953 lidí

Čeští diplomaté v kuloárech varují, že cesta na Tchaj-wan by mohla zhatit práci, kterou ve vztahu s Čínou česká diplomacie odvedla.

„Pokud Kubera na Tchaj-wan pojede z pozice předsedy Senátu, a navíc se tam setká s místní prezidentkou, myslím, že česko-čínské vztahy můžeme odepsat. Ocitnou se na úrovni, jako tomu bylo za ministrování Karla Schwarzenberga (TOP 09), kdy vlastně neexistovaly,“ upozornil jeden z diplomatů.

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) dal také najevo, že se mu Kuberův nápad jet na Tchaj-wan nelíbí.

„Pan předseda se asi chce zviditelnit, ale ty důsledky mohou být velice negativní, některé indicie tomu nasvědčují i nyní. Nevím, proč bychom si měli zmrazit naše ekonomické vztahy s Čínou a totálně se izolovat. Politiku jedné Číny máme od 90. let,“ konstatoval Babiš. Odmítl, že by si nechal Čínou cokoli diktovat, ale trval na tom, že Kubera nedostal dobrý nápad. „Jít s druhou největší ekonomikou světa do vztahové války je holý nesmysl,“ pravil předseda vlády.

Deník dodal, že o víkendu se chystá do Číny předseda Sněmovny Radek Vondráček  (ANO) spolu s 1. místopředsedou SPD Radimem Fialou v rámci podnikatelské delegace. Už teď je v Číně delegace školského výboru, kterou také tvoří poslanci ANO a poslanci SPD.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …