ANO neuspělo se sloučením výborů, prvním předsedou se stal Benda

27.11.2013 18:22

Nakonec se dohodli - poslanci počet výborů nebudou navyšovat, ale ani snižovat. Zůstane jich tedy stejný počet jako v minulém období, tedy osmnáct. Hnutí ANO přitom chtělo prosadit návrh na sloučení výboru pro obranu a bezpečnosti, ale neuspělo.

ANO neuspělo se sloučením výborů, prvním předsedou se stal Benda
Foto: Hans Štembera
Popisek: První zasedání sněmovny v sedmém volebním období mělo na programu hlavně poslanecký slib
reklama

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek podotkl, že branný a bezpečností výbor fungoval na začátku minulého volebního období jako jeden, potom byl ale uměle rozdělen. Jiní poslanci s tím nesouhlasili. Šéf klubu ČSSD Roman Sklenák řekl, že se model sloučeného výboru neosvědčil. "Ten výbor nebyl uměle rozdělen, on byl uměle sloučen," dodal předseda komunistické frakce Pavel Kováčik.

Další "pamětník" Daniel Korte (TOP 09 a Starostové) podotkl, že sněmovna tehdy podlehla populistickému návrhu Věcí veřejných, která "pod jalovou záminkou šetření si prosadila spojení tohoto výboru". Agendy obou výborů jsou podle něj neslučitelné. Vedle zřízení výborů poslanci stanovili počet členů pro každý z nich.

Prvním předsedou je Benda

Petiční výbor jich bude mít 15, rozpočtový 25, kontrolní 15, organizační 18, volební 15, evropský 19, hospodářský 25, ústavně-právní 19, branný 15, bezpečnostní 15, sociální 21, zdravotnický 25, školský 21, pro veřejnou správu 21, pro životní prostředí 15, zahraniční 15 a zemědělský 19.

Sněmovna už dřív ustavila 15členný mandátový a imunitní výbor. Jako jediný už má taky předsedu, stal se jím dlouholetý poslanec ODS Marek Benda. Do dalších výborů budou sněmovní strany členy teprve navrhovat. Obsazeny budou podle poměrného zastoupení, tedy volebních výsledků. Předsedy výborů by měla dolní komora potvrzovat až na druhé schůzi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ane, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skandál Milionu chvilek. Nachytáni při činu, pak špatná výmluva. A už to jede

20:26 Skandál Milionu chvilek. Nachytáni při činu, pak špatná výmluva. A už to jede

Spolek Milion chvilek pro demokracii zahájil v úterý v Plzni první část ze série akcí pod názvem Šta…