Advokáta Lásku si podala komora. Schytá to prý i za Kalouska

31. 8. 2013 9:48

Advokát Václav Láska dostal od České advokátní komory pokutu 200.000 korun za to, že dal ve svém veřejném vystoupení do souvislosti údajnou trestnou činnost v pražském dopravním podniku s advokátní společností Šachta & Partners. Právník to v pátek uvedl na svém facebookovém profilu Právo s Láskou. Uložení kárného opatření ČTK následně potvrdila mluvčí komory s tím, že Láska se může odvolat.

Advokáta Lásku si podala komora. Schytá to prý i za Kalouska
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Advokát a bývalý policejní vyšetřovatel Václav Láska v pořadu ČT Hyde park
reklama

Bývalý vyšetřovatel a spolupracovník organizace Transparency International Láska zpracoval pro pražský magistrát právní analýzu problematických zakázek v dopravním podniku. V analýze popsal strukturu, v jejímž rámci byly v podniku údajně uzavírány nevýhodné a nevypověditelné smlouvy s předem vytipovanými nebo účelově vytvořenými dodavateli. Podle advokáta tak bylo z podniku ročně vyvedeno kolem miliardy korun. Tvrdí, že podvody organizovali právníci ze Šachtovy kanceláře, která se dnes jmenuje MSB Legal.

Za další provinění bude trest vyšší. Vyškrtnou mě ze seznamu advokátů

Advokát se pozastavil nad typem uloženého trestu. "Je to jeden z nejvyšších možných trestů, což znamená, že za další podobné provinění bude uložen trest vyšší, tedy vyškrtnutí ze seznamu advokátů," uvedl.

Mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková ČTK potvrdila, že kárný žalobce shledal stížnost někdejší advokátní kanceláře Šachta & Partners jako důvodnou. Proti rozhodnutí se Láska může odvolat, pokud nebude souhlasit ani s výsledkem odvolání, může se obrátit správní žalobou na soud.

Vyškrtnutí z profesní organizace je jen otázkou času

Komora dospěla k závěru, že Láska při výkonu advokacie nepostupoval tak, aby nesnižoval důstojnost advokátského stavu. Podle Lásky je jeho vyškrtnutí z profesní organizace a ukončení advokátní praxe jen otázkou času, protože na projednání čeká další stížnost Šachta & Partners za to, že řekl o exministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09), že lže.

"Sám jsem tomu nevěřil a mnoho advokátů mě ujišťovalo, že za verbální projevy se z advokátní komory nevyškrtává, že to je jen v případě zpronevěr advokátních úschov a podobně. Evidentně jsme se mýlili," napsal advokát.

Kárná žaloba Láskovi vytýkala dvě rozhlasová vystoupení, jedno v Českém rozhlasu 20. srpna 2012 a druhé o pět dní později na Frekvenci 1. V prvním rozhovoru popsal údajný mechanismus uzavírání nevýhodných smluv v dopravním podniku a uvedl, že "na všech těchto jednotlivých krocích se podíleli i sami advokáti". Na dotaz moderátorky, zda šlo o advokáty z Šachta & Partners, odpověděl "ano". Obdobně se vyjádřil i při druhém interview.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odešla paměť českého parlamentu Zdeněk Jičínský: Vzpomínky na Havla s nakreslenými obrázky, zaříznutí Zemana Špidlou, i hutná nálož Topolovi s knížetem

16:13 Odešla paměť českého parlamentu Zdeněk Jičínský: Vzpomínky na Havla s nakreslenými obrázky, zaříznutí Zemana Špidlou, i hutná nálož Topolovi s knížetem

V jednadevadesáti letech zemřel profesor Zdeněk Jičínský. Poslanec několika parlamentů a člověk, kte…