Aféra s Altnerem může ČSSD ve volbách poškodit, obává se starosta Moravské Třebové

21.04.2016 13:43

To, že zodpovědní za vedení ČSSD nechali kauzu Lidového domu „bujet“ dlouhých 16 let, je neodpustitelné, říká Miloš Izák (ČSSD). V rozhovoru, který poskytl naší redakci, jsme se ohlédli také za jeho dosavadním působením v zastupitelstvu Pardubického kraje a prozradil nám, zda bude na podzim obhajovat svůj mandát. Zajímalo nás ale také, jak se radnice postaví k nejpalčivějším problémům města, které vzešly z každoroční ankety. A řeč přišla i na spor s firmou VRV za vícepráce při dostavbě kanalizace.

Aféra s Altnerem může ČSSD ve volbách poškodit, obává se starosta Moravské Třebové
Foto: Archiv MI
Popisek: JUDr. Miloš Izák (ČSSD) starosta Moravské Třebové
reklama

Pomalu, ale jistě se blíží krajské volby. Prozradíte nám, zda se budete znovu ucházet o přízeň voličů?

Pro nadcházející krajské volby kandiduji opět, i když ze zadní pozice, tedy moje zvolení je málo pravděpodobné. Budu však podporovat lídra ČSSD JUDr. Martina Netolického i další kandidáty.

Co za uplynulé čtyři roky považujete za svůj největší úspěch?

Neodvažuji se hodnotit, co bylo mým největším úspěchem. Cením si však, že jsme dokázali nastartovat čerpání dotací jak evropských, tak i státních, což do roku 2010 bylo nicotné. Pro příklad uvedu, že město bylo vyhodnoceno za roky 2011–2013 jako nejúspěšnější v čerpání evropských dotací v ČR (na jednoho obyvatele v přepočtu 20 043 Kč, s velkým náskokem před ostatními – viz Hospodářské noviny 8. 9. 2014). Před komunálními volbami 2014 jsme dokončili úžasný projekt revitalizace areálu Knížecí louka s cyklostezkou, in-line stezkou na bruslení a biocentrem. V r. 2015 jsme dokončili největší projekt v novodobé historii města, a to projekt rozšíření kanalizace do všech tří částí města – Udánek, Sušic a Boršova (17,7 km délky) včetně rekonstrukce čistírny odpadních vod, vše za téměř 250 milionů Kč. Dne 2. 5. 2013 jsme otevřeli čerstvě dokončený projekt Cesta od renesance k baroku v hodnotě cca 37 mil. Kč. Úspěšní jsme byli také v menších dotačních titulech na cyklostezky, chodníky a komunikace. Ve dvou případech jsme uskutečnili projekty metodou EPC, rekonstrukci veřejného osvětlení ve městě – jako první v ČR, dále projekt úspor energií v pěti objektech města. V současné době připravujeme žádost o dotaci na dopravní terminál u vlakového nádraží, dále se zabýváme možnou rekonstrukcí současného plaveckého bazénu na 2. ZŠ Palackého. Zapojili jsme se do mezinárodního projektu – polsko-českého – Singletrack Glacensis (trasy pro horská kola, jež mají spojovat města, obce a regiony), mj. máme zpracovanou územní studii proveditelnosti cykloopatření města – tzv. Cyklogenerel.

Velmi si ale vážím atmosféry v koalici zastupitelů (ČSSD, KSČM a SNK), ale zejména pracovitosti členů rady města, ale také vedoucích na jednotlivých odborech městského úřadu i jednotlivých zaměstnanců, bez jejichž svědomité práce by sebelepší záměr byl těžko realizovatelný.

V jaké kondici se podle vás nachází sociální demokracie půl roku před volbami?

Těžko lze odhadnout „kondici“ ČSSD půl roku před krajskými volbami. Vyvíjelo se to velmi dobře, ale osobně se velmi obávám, že vzhledem k aféře s Altnerem může strana přijít k újmě.

Kvůli zaplacení 337 milionů korun bývalému advokátovi strany Zdeňku Altnerovi si strana vzala úvěr a plánuje šetřit, což se mimo jiné projeví i na výdajích na volební kampaně. Vedení strany také počítá s tím, že kandidáti dorovnají peníze z vlastních zdrojů. Prozradíte nám, zda uvažujete o nějakém finančním daru pro stranu?

Je to samozřejmě k diskusi uvnitř ČSSD. Osobně zatím o finančním daru neuvažuji. Vždyť jsem se ničím neprovinil, ba ani jsem v podstatě neměl tušení, že kauza nebyla uzavřena a že ji zodpovědní za vedení ČSSD nechali „bujet“ dlouhých 16 let, to je neodpustitelné – nic nedělat a nekonat…

A neobáváte se, že zejména v souboji s hnutím miliardáře Andreje Babiše, který vlastní řadu médií, bude ČSSD vzhledem k úsporám v nevýhodě?

Ano, ta obava je asi namístě.

Předpokládám, že dluh ČSSD nebude to hlavní, co by vám dělalo vrásky. Anketou v Moravskotřebovském zpravodaji a na webu vyjádřili v uplynulých týdnech občané tradičních deset problémů, které v aktuálním roce vnímají jako pro město důležité. Za největší problém označili chybějící parkovací plochy u MŠ Jiráskova a na druhém místě úpravu vnitrobloku ulice Sluneční včetně sítí a opravy přilehlé komunikace. Jaké budou nyní kroky radnice?

Anketu děláme ve městě již několik let, aby nám občané dali tzv. zpětnou vazbu, tedy aby nám dali najevo, co by ve městě mělo dostat prioritu, co je potřeba, co si přejí atd. I když nelze vyhovět všem požadavkům, a to s ohledem na smysluplnost a zejména na finanční možnosti města. Některé chybějící parkovací plochy u MŠ na ul. Jiráskově již řešíme a zabýváme se také neutěšeným stavem vnitrobloku na ul. Sluneční.

Veřejnost také volá po zvyšování kontroly pořádku a bezpečnosti. Plánujete v tomto směru nějaké opatření?

Jsem přesvědčen, že na úseku bezpečnosti a pořádku ve městě jsme na tom docela slušně. Ve stavu MěP máme nyní dvanáct strážníků, třináctého budeme přijímat cca 1. 8. 2016. Máme solidní kamerový systém (s deseti kamerami) a funkční pult centrální ochrany objektů s fyzickou obsluhou. Zdokonalujeme jejich technický stav a úroveň, každoročně se daří mít na to v rozpočtu nějaké prostředky. Nejvíce si však cením velmi dobré spolupráce s Policií ČR, a to jak s vedoucím Územního obvodu Policie ČR Svitavy, tak i vedoucím OOP ČR ve městě. Pravidelně, téměř nepřetržitě, spolupracují oba vedoucí (OOP ČR a MěP), vedou k takové součinnosti i své podřízené. A to je pro naše občany, ale i město jistě moc dobře.

Letos poprvé si lidé ve městě mohli vyzkoušet i tzv. pocitovou mapu. Na ní špendlíčky v barvách označovali místa, kde se cítí ve městě bezpečně, kde méně. Nacházejí se ve městě nějaké lokality, které jsou z hlediska bezpečnosti zvlášť rizikové? Co s tím?

Pocitová mapa jistě napovídá, kde se lidé cítí bezpečně, kde ale také méně. Nemyslím si, že bychom měli v našem městě nějaké rizikové lokality. To závisí na úhlu pohledu. Někteří lidé mohou mít ten dojem zejména v místech, kam nedosahuje kamerový systém. Situaci ve městě po stránce bezpečnosti a veřejného pořádku považuji za stabilizovanou, zvládnutelnou a pod kontrolou.

Na seznamu problémů se už poněkolikáté objevil požadavek zřízení služby chráněného bydlení. Co je pro vás hlavní překážkou v realizaci projektu? Jsou to pouze finance?

Nejsou to jenom finance. Otázkou chráněného bydlení se ale zabýváme, žádáme o dotaci na rekonstrukci jednoho objektu, ale zda tam nakonec bude chráněné bydlení či jiný způsob bydlení, ještě není vyjasněno. Ve městě zatím potřeba chráněného bydlení není tak palčivá. Nicméně jistou obdobou je u nás např. pronajímání velkého městského bytu pro chovance dětského domova, jehož zřizovatelem je Pardubický kraj.

Radnice zavrhla smírné řešení s firmou VRV za vícepráce při dostavbě kanalizace a rozhodla se věc postoupit soudu. Prozradíte nám, v jaké fázi je kauza? A zvážili jste důkladně pozitiva a negativa soudu?

Ano, zastupitelé skutečně odmítli smír s VRV za vícepráce při dostavbě kanalizace. Vedení města několikrát jednalo s představiteli VRV v Praze i u nás na radnici, ale nepodařilo se vyjednat přijatelnou variantu tak, aby ji zastupitelé schválili. Proto VRV nezbylo, než se domáhat svého požadavku právní cestou. Můj osobní názor na tuto kauzu si nechám pro sebe, jestli dovolíte. Nebudu a ani nechci předjímat rozhodování soudu. To se prostě nedělá. Město v tomto sporu zastupuje erudovaný právník. Jenom si dovolím podotknout, že pokud není jednoznačná shoda mezi zastupiteli, jsou jakékoliv úvahy o možném smíru zbytečné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Kateřina Synková
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

22:17 „Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

REPORTÁŽ „Prachsprostá zlodějko Albrightová, všechno to vrátíš!“ I to znělo v pondělí večer Václavsk…