Afghánci vědí, že jim Češi pomáhají, sdělil tlumočník a manžel Petry Procházkové

9. 8. 2018 9:32

Afghánec Paikar, který jako tlumočník pracoval pro české vojáky, uvedl, že obyvatelé vědí, že jim Češi pomáhají. Rozhovor s ním přinesly Lidové noviny. Paikar je manželem novinářky Petry Procházkové.

Afghánci vědí, že jim Češi pomáhají, sdělil tlumočník a manžel Petry Procházkové
Foto: AČR
Popisek: Vojenská vozidla v Afghánistánu

Současnou situaci v Afghánistánu považuje Paikar za složitou. „Je to samozřejmě dané tím, že tam probíhá válka. A není to čistá válka. Aspoň tak to vidím já osobně,“ poznamenal.

„Není normální, že tam pracuje tak obrovské množství bezpečnostních složek z nejrůznějších zemí, ale přesto nedokážou zjistit, odkud přijdou členové Tálibánu s bombou, aby se odpálili mezi lidmi. Jak se vůbec dostanou k takové náloži? A ještě ke všemu ty sebevražedné atentátníky často doprovází nějaké černé pancéřované auto, které se ‚motá‘ v jejich blízkosti,“ dodal Paikar. 

USA podle něj na jednu stranu jednají s Tálibánem, na druhou tálibánci páchají atentáty. K současnému útoku v Bagrámu, při němž zahynuli tři čeští vojáci, pak řekl následující: „Jakožto součást české jednotky jsem nikdy dopředu nevěděl, v kolik hodin, jak dlouho, kam ani kudy pojedeme. A ptám se sám sebe: jak je možné, že ten sebevražedný útočník to ví? Jak to, že ví něco, co ani já jako součást patroly nevěděl? Jak jinak si vysvětlit, že dokáže počkat na místě, kam vojáci přijedou, vystoupí z vozidel a on na ně zaútočí?“

Tím chtěl Paikar naznačit, že věří tomu, že afghánští teroristé mohou mít nějakou spojku přímo uvnitř základen. Dodal také, že sebevražední atentátníci z Afghánistánu za sebou často mají studium v pákistánských náboženských školách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady máte to, co jste ještě nikdy neslyšeli. Tajně pořízená nahrávka z jednání ČSSD

10:44 Tady máte to, co jste ještě nikdy neslyšeli. Tajně pořízená nahrávka z jednání ČSSD

ParlamentníListy.cz ve čtvrtek uvedly, že disponují informacemi o tajně pořízené nahrávce z jednání …