Alkohol ho mění, furt pije. Ptali jsme se poslanců a senátorů, co bude, až tam nebude Kalousek

12.10.2017 17:24

Když 20. června 1998 usedal do poslaneckých lavic, možná ani nečekal, jak dlouho tam vydrží. Nyní se situace mění a podle řady výzkumů se TOP 09 v čele s Miroslavem Kalouskem možná odporoučí. Na nutnou pětiprocentní hranici to zkrátka nedá. Co bude, až nebude Miroslav Kalousek členem dolní komory parlamentu? Zeptali jsme se senátních i poslaneckých kolegů.

Alkohol ho mění, furt pije. Ptali jsme se poslanců a senátorů, co bude, až tam nebude Kalousek
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Fotografování s příznivci TOP 09

Sociální demokrat Jiří Běhounek lakonicky odpověděl, že „průzkumy jsou průzkumy a uvidíme výsledek“. Zde bude namístě zmínit, že podle zářijového SANEP má TOP 09 4,2 procenta, podle posledního měření agentury Phoenix research pak 4,6 procenta a například u Medianu získala Kalouskova klaka sedm procent. „Podpora hnutí ANO v posledních měsících podle Medianu stagnuje okolo 26 až 27 procent. Podpora ČSSD se drží okolo 14 procent. Pokračuje ale pozvolný propad KSČM a proti poslednímu měsíci klesla podpora TOP 09,“ stojí ve výsledné zprávě agentury.

„O tom, kdo se dostane do Poslanecké sněmovny rozhodnou voliči, a nikoliv průzkumy veřejného mínění. Nicméně pokud mám být upřímný, pak bych TOP 09 neželel, pokud by se tato politická strana do PS PČR nedostala. Každý politik je nahraditelný a nikdo není nepostradatelný,“ dodal naší redakci poslanec Seďa (ČSSD).

Jeho kolegyně Pavlína Nytrová míní, že „volby jsou obrazně řečeno nejznámějším a nejdůležitějším ‚průzkumem veřejného mínění‘ v demokratických zemích, tedy i u nás. Pokud se TOP 09 nedostane do sněmovny, pak tak rozhodli občané, kteří byli volit a kterým není dění v České republice lhostejné. Dojde-li k tomu, že se Miroslav Kalousek nedostane do sněmovny, pak nepatří k nejvýraznějším politikům za poslední dekády. Toho z něj udělala média, vytvořila mu pozitivní mediální obraz, přitom veřejnost je opačného názoru. A myslím si, že i v případě Kalouska platí rčení: ‚Sejde z očí, sejde z mysli‘.“

Podobný názor má i poslanec hnutí ANO Matěj Fichtner. „Takový je život v politice. Jednou je člověk na vrcholu slávy, jindy v zapomnění. Rozhoduje volič. Pro mne osobně by to byla úleva, Miroslav Kalousek mi přijde poslední dobou poněkud nudný a ohraný,“ konstatoval zástupce vládního ANO. „Bez Miroslava Kalouska se sněmovna v klidu obejde, avšak jeho práci opozičního politika považuji za velmi dobrou. Dokud je střízlivý, má rozhled, je konstruktivní a dokáže reagovat rychle a pružně. V případech posilnění čímkoli je to již však slabší a někdy až trapné. Kdyby jej TOP 09 dokázala v současné době nahradit někým jiným, určitě by jí to ve finále přitáhlo více pravicových voličů,“ řekl ParlamentnímListům.cz pražský poslanec ANO Pavel Čihák.

Na to, že z „Kalouska jde alkohol“, byla naše redakce upozorněna řadou jeho kolegů. Většina se však pod tento názor nechtěla podepsat se slovy, že se často mstí.

„Nikdo není nenahraditelný,“ reagoval další poslanec ANO, tentokrát Zdeněk Soukup. „Za největší majstrštyk Mirka Kalouska považuji, že jako lidovec založil marketingový projekt TOP 09 (T má znamenat tradici) společně s ministrem za Zelené Karlem Schwarzenbergem a členem ODS Františkem Laudátem a přesvědčil řadu voličů, že je to tradiční strana. Ovšem už ho překonal exkomunista Andrej Babiš, který své hnutí založil s dlouholetým sociálním demokratem Jaroslavem Faltýnkem a členem ODS Richardem Brabcem a jako jeden z největších pobíračů státních i evropských dotací za posledních dvacet let a jako pevná součást před- i polistopadového režimu dokázal ještě většímu množství lidí namluvit, že je ‚jediný čistý‘, který s nezištnými úmysly zachrání Českou republiku,“ sdělil svůj pohled na věc Ondřej Benešík (KDU-ČSL). „Pokud by se TOP 09 nedostala do sněmovny, nezmění se vůbec nic. Na místo M. Kalouska nastoupí někdo jiný s podobnou rétorikou,“ myslí si poslankyně ANO Jana Pastuchová.

Dvacet let na jedné adrese. Miroslav Kalousek, poslanec, Poslanecká sněmovna, Praha

Zástupce KSČM Jiří Valenta pak naší redakci sdělil: „Podle mého názoru se měl kolega Kalousek stáhnout z politiky již dávno, a to nejen pro své předchozí tristní politické působení ve významných exekutivních funkcích. Ale i jeho aktuální politická argumentace je již vyčpělá, arogantní, nepřiměřeně útočná a bohužel musím konstatovat, že často až demagogická. I díky těmto jeho povahovým charakteristikám je poslanecký klub TOP 09 v postupném rozpadu. Rozkol potvrzuje i další sněmovní nekandidatura některých etablovaných osobností ‚knížecí partaje‘. Lze také tvrdit, že za Kalouskovou zvýšenou mediální viditelností stojí neobjektivní přístup ČT, která, a to nejen podle mého názoru, nerespektovala dosažený volební výsledek ve volbách do sněmovny v roce 2013 a zcela nekriticky předsedu TOP 09 upřednostňovala, a to na úkor volebně mnohem úspěšnějších subjektů a jejich představitelů.“ „Budou tam možná nové strany, budou tam určitě noví lidé, budou tam prezentovat své názory. Jen bych nechtěl, aby ty názory nezpochybňovaly parlamentní demokracii,“ vzkázal sociální demokrat Václav Votava.

Anketa

Kolik dostane ve volbách TOP 09?

40%
6%
1%
4%
1%
hlasovalo: 9313 lidí

„Na sněmovnu bez Miroslava Kalouska bych neřekl asi vůbec nic. Těžko přece čekat, že tam kdokoli bude sedět navždy – i když někteří si to možná myslí. A co by to znamenalo? Nejspíš prostě jen to, že tak voliči rozhodli a nejspíš pro to měli důvod. Ano, Miroslav Kalousek je nepochybně jedním z nejvýraznějších politiků poslední dekády. Ale nejvýraznější ještě rozhodně neznamená také nejlepší,“ sdělil redakci Martin Lank z klubu Úsvitu.

„TOP 09 samozřejmě není jen Miroslav Kalousek, ale jen jeho absence by znamenala úsporu desítek hodin jednání sněmovny, které bychom museli zaplnit jinou činností. Například projednáváním návrhů zákonů včetně těch opozičních. Ale různé průzkumy už začínají být trochu nepřehledné a z logiky věci všechny reálné a pravdivé být nemohou. Počkejme si na volby,“ vzkázal Radek Vondráček z ANO. O tom, že se po Kalouskově odchodu z parlamentu nic nestane, je přesvědčená také poslankyně Martina Berdychová. Obdobně se vyjádřil i Roman Procházka (ANO). „Pro mě osobně by to znamenalo jedinou věc – a to potvrzení skutečnosti, že TOP 09 je pouze stranou pro pražské akademiky bez pevného základu v České republice. Stranou jednoho muže, které vyprchal étos „knížete pankáče“ a nemá žádné osobnosti, které by ho nahradily. Co se týká Miroslava Kalouska, jeho nepřítomnost by sněmovně prospěla. Do posledního období zanesl zvyk zlých útoků a potměšilých nadávek. Myslím, že úroveň parlamentní demokracie a diskuse bez jeho osoby půjde nahoru,“ prohlásil Martin Kolovratník z hnutí ANO. Absenci poslance Kalouska by uvítala také Zuzana Šánová, podnikatelka a poslankyně hnutí ANO. „Podle mého názoru by se nestalo vůbec nic. Ba naopak.“

Slovo jsme dali také zástupcům horní komory parlamentu, senátu. „Nezlobte se, celé to na mě působí tak, že chcete panu Kalouskovi dělat reklamu,“ myslí si vcelku nepochopitelně Miloš Vystrčil. „Volební úspěchy TOP 09 byly založeny jednoznačně na osobnosti Karla Schwarzenberga a jeho oblíbenosti u části voličů, a to především v Praze. Situace TOP 09 bez angažování pana Karla Schwarzenberga mne nepřekvapuje, ale domnívám se, že TOP 09 se do Poslanecké sněmovny dostane, a proto nemá význam, abych komentoval některé vaše dotazy týkající se pana Miroslava Kalouska,“ doplnil senátor Jan Hajda z ČSSD. Senátorka Alena Šromová uvedla, že „sněmovna se vyrovnala s odchodem mnohých výrazných politiků a jistě se vyrovná i s odchodem Miroslava Kalouska, až jednoho dne už poslancem nebude“.

Odpovědí na vyřčené skutečnosti budou jednoznačně volby. I přesto je patrné, že topka slábne a není schopná se vyrovnat s tím, že ji už nereprezentuje všeobecně uznávaný Karel Schwarzenberg. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kňučí. Bojí se.” Toto Fiala přes jásot včera neslyšel

7:57 „Kňučí. Bojí se.” Toto Fiala přes jásot včera neslyšel

Teď jde o všechno, burcoval v pondělí večer Petr Fiala, když zahajoval „horkou fázi“ kampaně SPOLU. …