Alláh je velký, křičel muž najíždějící na vojáky ve Francii. Chtěl se prý stát mučedníkem

2. 1. 2016 18:50

Muž, který v první den nového roku najel úmyslně autem na vojenskou hlídku u mešity ve francouzském městě Valence sice nebyl napojen na nějakou islamistickou či teroristickou skupinu, ale měl náklonnost k islámu. Při útoku křičel „Alláh je velký“ a při výslechu uvedl, že chtěl zabít vojáky a sám být přitom zabit, aby se stal mučedníkem.

Alláh je velký, křičel muž najíždějící na vojáky ve Francii. Chtěl se prý stát mučedníkem
Foto: wikipedia
Popisek: Francouzská vlajka.
reklama

V sobotu 2. ledna to sdělil prokurátor Valence ležícího na jihovýchodě Francie. „Teroristická stopa je nyní ponechána stranou. Jde o čin jednotlivce,“ řekl podle agentury AFP na tiskové konferenci prokurátor Alex Perrin s tím, že zatčený devětadvacetiletý muž je muslim, který je nezaměstnaný a žije na předměstí Lyonu. Dosud prý nebyl v hledáčku policie, justice ani tajných služeb. "Neléčil se na psychiatrii, ovšem o jeho duševním zdraví jsou nyní pochyby," dodal Perrin.

Útočník přijel před několik dny do Valence za příbuznými a pátek brzy odpoledne náhle dvakrát najel svým osobním vozidlem na čtyři vojáky, kteří hlídkovali před mešitou ve Valence. Ti útočícího řidiče postřelili na ruce a noze. Nyní muž leží v nemocnici, kde ho vyslýchá policie. Při incidentu byl zraněn i jeden voják, kterého auto zasáhlo do nohy. Lehce zraněn byl rovněž starší muslim, kterého zasáhla do nohy odražená kulka.

Ve Francii po teroristických útocích z loňského listopadu platí výjimečný stav, který posílil pravomoci armády a policie; bezpečnostní složky v současné době střeží exponovaná místa včetně některých náboženských budov. Úřady omezily například i novoroční oslavy a v Paříži tak nebyl ani tradiční velký ohňostroj.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jzd, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

4:44 Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

Posledních několik týdnů se celkem živě spekuluje o tom, že by někdejší ředitel ÚOOZ Robert Šlachta …