Američané k nám pošlou nového velvyslance. Nejspíš to bude Obamův spolužák

13.02.2014 16:28

Novým americkým velvyslancem v České republice se po Normanu Eisenovi, který je ve funkci od ledna 2011, stane Obamův spolužák Andrew Schapiro. S odkazem na informace z diplomatických kruhů to ve čtvrtek napsal server týdeníku Respekt.

Američané k nám pošlou nového velvyslance. Nejspíš to bude Obamův spolužák
Foto: Hans Štembera
Popisek: Americký velvyslanec Norman Eisen
reklama

Eisen by mohl ve funkci skončit údajně už letos. Podle nedávného vyjádření náměstkyně amerického ministra zahraničí Victorie Nulandové chce americká diplomacie tentokrát zabránit obdobné situaci jako v minulosti, kdy bylo místo amerického ambasadora v Praze před příjezdem Eisena dva roky neobsazené.

Obamovým známým byl i Eisen

„Poučili jsme se z minulosti a chceme, aby znovu taková mezera nebyla," řekla minulý týden Nulandová. Kdo by Eisena mohl nahradit, neuvedla. A ani nepotvrdila, kdy a zda vůbec Eisen skončí. Po dva roky, kdy v Praze nebyl velvyslanec USA, misi vedl nižší diplomat. Eisenův příjezd se tehdy zpozdil i kvůli proceduře schvalování jeho kandidatury v USA. Velvyslance pak ještě musel už ve funkci potvrdit americký Senát.

Stejně jako možný kandidát na nového velvyslance Schapiro měl i Eisen blízko k Obamovi, radil mu v oblasti etiky. To, že ho vyslal do Prahy, vnímal Eisen jako důkaz důležitosti, kterou Obama přikládá česko-americkým vztahům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: lze, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…