Američané zavedli nové sankce. Rusové nové způsoby, jak je obejít

29.01.2025 17:07 | Zprávy

Rusko testuje nový způsob obcházení amerických sankcí na ropu, které začaly platit 10. ledna tohoto roku. Náklad sankcionované ropy z Ruska v posledních týdnech mířil do Indie. Úřady v Indii sice vyhlásily, že ve svých přístavech přijmou jen lodě, které byly naloženy před vyhlášením sankcí, poslední tři dodávky arktické ruské ropy ale byly přepravovány na lodích, které byly zařazeny na sankční seznam USA.

Američané zavedli nové sankce. Rusové nové způsoby, jak je obejít
Foto: Repro X
Popisek: Řecký ropný tanker

Podle dostupných informací se k Indii blíží nejméně dva další tankery s nákladem ruské ropy z ostrova Sachalin. Indie se v reakci na sankce vyjádřila, že povolí přístup do svých přístavů pouze těm sankcionovaným tankerům, které byly naloženy před 10. lednem a dorazí do 27. února. Nicméně všech pět sledovaných nákladů bylo naloženo až po tomto datu, což zpochybňuje rozhodnost Indie v dodržování sankcí.

Po vyhlášení nových sankcí bylo otázkou, zda Moskva dokáže udržet stabilní export ropy. Pokud by se sankce ukázaly jako neprolomitelné, mohlo by to narušit produkci a globální trh s ropou. Zatím však nejsou patrné žádné výrazné změny v ruských exportních tocích. Podle dat agentury Bloomberg se dodávky ruské ropy v průběhu ledna držely na stabilní úrovni, přestože byly mírně nižší než průměr za minulý rok.

Denní objem exportu vzrostl v týdnu do 26. ledna o 320 000 barelů na 3,07 milionu. Průběžný průřez celého měsíce ukazuje, že lednový export byl v průměru o devět procent nižší než v roce 2024.

Kvůli poklesu exportu z baltských přístavů Rusko zvýšilo dodávky z arktických a tichomořských terminálů. Analytici nyní sledují tři sankcionované tankery, které 26. ledna opustily Murmansk a směřují k Suezskému průplavu. Očekává se jejich doručení do Indie v druhé polovině února.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…