Americká vláda obelhává evropské spojence. Hájkův web prozrazuje více

18.04.2014 20:19

Server bývalého hradního vicekancléře Petra Hájka Protiproud.cz se tentokrát věnuje snaze USA vnutit evropským spojencům svůj břidlicový plyn jako náhradu za ruský plyn zemní, od kterého by se v rámci „energetické bezpečnosti“ prý měli odstřihnout. Amerika v touze po těžební velkozakázce má slibovat nesplnitelné a evropské země do značné míry vodit za nos.

Americká vláda obelhává evropské spojence. Hájkův web prozrazuje více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hájek s pivem při křtu své knihy
reklama

Podle Protiproudu začíná Bílý dům a americké ministerstvo zahraničí nestoudně lhát evropským vládám ohledně schopnosti USA dodat jim dostatek břidlicového plynu, kterým by mohly být nahrazeny dodávky ruského plynu zemního. „Nedávná prohlášení amerického prezidenta Obamy a ministra zahraničí Johna Kerryho jsou tak jasně podvodná, že ilustrují neskutečné zoufalství ve Washingtonu kvůli situaci na Ukrajině a s Moskvou,“ píše.

Prezident Obama měl dokonce vůdcům EU slibovat, že by tyto dodávky měly být usnadněny uzavřením transatlantického obchodního a investičního partnerství, tajně vyjednávané obchodní dohody, na kterou upozornil například kandidát ČSSD do europarlamentu Jan Keller. Podle Protiproudu je takové jednání amerického prezidenta už totálním politickým oportunismem.

Celý článek ZDE.

Sliby amerických představitelů navíc prý vůbec nemají oporu ve faktické realitě. Ve skutečnosti prý „břidlicová revoluce“ v USA selhala. Největší společnosti, jako Shell nebo BP, ji opouštějí, neboť je neekonomická. Konkrétně Shell se zbavuje pronajatých těžebních lokalit a její generální ředitel natvrdo říká, že finanční výkon těžby je nepřijatelný.

Navíc je velký problém s vybudováním infrastruktury pro transport plynu. Doposud se staví jediný přijímací terminál ve státě Louisiana, který už navíc mají nasmlouvaný asijští zákazníci, takže by nemohl být využit pro dodávky do EU.

Na evropské straně Atlantiku by pak vybudování specializovaných tankerů, včetně schvalovacích procesů v oblasti životního prostředí, trvalo reálně sedm let. Nehledě k tomu, že náklady pro evropského spotřebitele by byly mnohem vyšší než v případě ruského zemního plynu.

„EU nemá k ruskému plynu žádnou realistickou alternativu,“ píše se na Protiproudu. Německo, největší evropská ekonomika, pošetile vyřadilo jadernou energetiku a podpora alternativ je pro ně ekonomickou katastrofou. Odstřižení od ruského zemního plynu a jeho nahrazení americkým břidlicovým je tak prý naprostou chimérou. To však Američanům nebrání ji rozvíjet a podporovat. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

19:40 Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Pavel Matocha, předseda Rady ČT. Jak funguje …