Americký profesor odmítá, že by islám vyhlásil válku Západu. Měli bychom prý zacházet s muslimy jako se sobě rovnými

16.01.2015 16:59 | Zprávy
autor: pro

Profesor na americké univerzitě Bard College Ian Buruma je přesvědčen, že provokatéři Theo van Gogh a karikaturisté z Charlie Hebdo nereprezentují svobodu slova a západní civilizaci. Nabádá k větší toleranci a méně urážlivým výpadům vůči jiným náboženstvím.

Americký profesor odmítá, že by islám vyhlásil válku Západu. Měli bychom prý zacházet s muslimy jako se sobě rovnými
Foto: repro youtube.com, tan
Popisek: Ian Buruma

Profesor Buruma soudí, že holandský režisér Theo van Gogh, který byl zavražděn radikálním islamistou před více než deseti lety v Amsterdamu, měl mnoho společného s tvůrci Charlie Hebdo. „Van Gogh byl rovněž provokatér, morální anarchista a umělec, který rád šokoval. Neměl prakticky žádné hranice. I přesto, že v Evropě se vzhledem ke hrůzám druhé světové války o jistých věcech nevtipkuje, urážel van Gogh Židy hloupými vtipy o plynových komorách. Proroku Mohamedovi a islámu se vysmíval naprosto stejně jako Charlie Hebdo,“ popisuje Buruma, který je rovněž autorem knihy o Theo van Goghovi.

Buruma jen poukazuje na to, že i přes poněkud hysterické reakce ovlivněné událostmi v Paříži, svoboda projevu není absolutní. „Ve většině evropských zemí fungují zákony omezující projevy rasové či náboženské nenávisti. Konkrétně ve Francii platí zákon, dle kterého je zakázáno popírat existenci holocaustu. Co může říci umělec nebo spisovatel už by nemělo být povoleno soudci či politikovi. Všude platí jistá pravidla slušnosti. Rolí provokatérů je tyto pravidla překračovat. V umění a okrajové žurnalistice je něco takového jistě přípustné. Přesto je poněkud nadnesené pokládat Theo van Gogha a Charlie Hebdo za pilíře demokracie a západní civilizace,“ míní Buruma.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…