Amnestii nepsal žádný právník, vysvětlil Jakl. Podle odborníků to mnohé vysvětluje

14.02.2013 17:05

Tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl řekl, že na tvorbě amnestie se nepodílel žádný právník. Tento výrok vzbudil rozruch mezi právními odborníky. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský nad ním kroutí hlavou. Podle senátorky a bývalé soudkyně Elišky Wagnerové by to ale mnohé vysvětlovalo.

Amnestii nepsal žádný právník, vysvětlil Jakl. Podle odborníků to mnohé vysvětluje
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Bývalá ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová
reklama

Ladislav Jakl byl hostem včerejšího pořadu Dvacet minut Radiožurnálu, kde prohlásil, že amnestii nepřipravoval žádný právník. "U parametrů nemá právní slovo vůbec co dělat. Právníci na věc koukají z pohledu justiční mašinérie," řekl mimo jiné.

To vzbudilo ohlas mezi odborníky na právo. "Tvrzení pana Jakla, že amnestii nepřipravoval žádný právník, je lepší nechat bez komentáře. Jsem velmi překvapen. Nikdy jsem se nesetkal s tím, že právní akt amnestie by mohl připravovat někdo jiný než právník," řekl serveru Lidovky.cz předseda ÚS Pavel Rychetský.

Advokátka Hana Marvanová Jaklovu tvrzení příliš nevěří. "Já myslím, že se na tom určitě musel podílet právník. Je to zřejmé i z textu amnestie, je to prostě právní dokument s právními obraty korespondujícími se zákoníkem, s trestním řádem. Jaklovým slovům skutečně nevěřím," řekla Lidovkám.cz.

Wagnerová: Mnohé by to osvětlovalo

"Je to jedno z vyjádření pana Jakla. Jestli je pravdivé, nebo není, to já nevím, protože se ta vyjádření poměrně mění. Bylo by to pozoruhodné, kdyby u toho nebyl žádný právník, a mnohé by to osvětlovalo. Samozřejmě i vyjádření Pavla Rychetského, že je to diletantsky udělané, by odpovídalo popisu pana Jakla. Musíme se spolehnout na to, kdo nám co řekne, jelikož jsme u toho nebyli. Měli bychom mít možnost spolehnout se na vyjádření úředníka z prezidentské kanceláře, který by mělo býti pravdivé. Není-li, to je potom skandální," míní bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.

Stínový ministr spravedlnosti ČSSD Jiří Dienstbier se nad tímto výrokem zhrozil a stejně jako Marvanová mu spíše nevěří. "To je naprosto děsivá představa, že na amnestii se žádný právník nepodílel. Já tomu vyjádření příliš nevěřím, myslím, že v souvislosti se snahou zjistit, kdo na amnestii pracoval, je to spíše vypouštění kouřové clony, aby Hrad nemusel vysvětlovat, kdo se konkrétně na zpracování amnestie podílel," řekl poslanec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uskromněte se, Češi! Buďte jako Greta, nejezte maso. Jinak budete trestáni, říká ekolog

10:56 Uskromněte se, Češi! Buďte jako Greta, nejezte maso. Jinak budete trestáni, říká ekolog

Ekolog a biolog Petr Blahut se domnívá, že naše společnost dramaticky ničí Zemi. Jako příklad správn…