Andrej Babiš zrubal Český rozhlas: Paní redaktorko, sorry jako. Jste mimo. Jste se zbláznila, ne?

06.06.2017 9:35

Andrej Babiš (ANO) slibuje, že jeho strana dodrží limit na předvolební kampaň a vejde se do 90 milionů korun, jak to nařizuje zákon. Šéf hnutí ANO však současně ukázal, že si tento zákon umí vyložit velmi kreativně. V jednu chvíli sdělil novinářce Marii Bastlové, že se zbláznila a použil tradiční „Sorry jako“.

Andrej Babiš zrubal Český rozhlas: Paní redaktorko, sorry jako. Jste mimo. Jste se zbláznila, ne?
Foto: David Hora
Popisek: Andrej Babiš

V rozhovoru pro server iRozhlas.cz Andrej Babiš slibuje, že jeho hnutí ANO dodrží zákon a vejde se do 90 milionů korun na volební kampaň. Ta oficiálně běží od 2. května a Babišovi se to ani trochu nelíbí. Prý čekal, že kampaň oficiálně začne později. Takhle bude muset hnutí ANO prozatím šetřit a většinu výdajů naplánovat až na září.

„Já jsem teď dopsal vizi. Nemyslím si, že v ní jde o kampaň pro letošní volby, ale samozřejmě to tam musíme počítat. Dokonce jsem musel rychle rozdat 52 milionů na charitu, protože absurdně říkají, že i tohle by se tam mohlo počítat,“ rozčiluje se Babiš. Vizi na rok 2035 považuje za kampaň na rok 2035, a ne na rok 2017, takže nevidí důvod, proč výdaje spojené s knihou započítávat do této předvolební kampaně.

„Video, to je vize a to je kampaň na 2035. A dokažte mi, že to tak není! Myslím si, že není, ale kolegové říkají, že je, tak jestli je, tak to tam budeme počítat, “ uvedl Babiš.

Celý článek naleznete ZDE.

Zákon také stranám ukládá povinnost všechny výdaje na volební kampaň uveřejňovat na transparentním účtu. ANO má zatím na transparentním účtu jen dvě položky, což podle rozhlasu může působit zvláštně. Babiš ale odmítá, že by nejednal v souladu se zákonem. Během rozhovoru se dokonce po telefonu obrátil na účetní hnutí ANO, aby vše uvedla na pravou míru.

„Tak vytočíme paní účetní,“ uvedl Babiš. Další slova pronáší právě paní účetní. Všechny výdaje se na transparentním účtu objeví, až budou faktury splatné. To je prý jediný důvod, proč zatím na transparentním účtu hnutí ANO není víc položek.  

Babiš ovšem odmítá započítávat výdaje na své poradce, např. specialistu pro komunikaci Marka Prchala. Ten určitě nepracuje pro hnutí ANO zadarmo, ale Babiš nevidí důvod, proč tyto výdaje zahrnovat do volební kampaně, protože Prchal pracuje pro hnutí i mimo volební kampaň. Jenže podle názoru Úřadu pro dohled nad hospodařením stran by hnutí ANO mělo do kampaně započítat i výdaje na Prchala. Když to Babiš slyšel, byl zjevně nespokojen

 „Fakt to neřeším, to řeší ta paní. Mě to nezajímá, to je její problém. To jako sorry jako. To řeší naše finanční ředitelka, je tam právník a my se řídíme podle zákona. Teď nedávno, někde jsem to viděl, tu bylo shromáždění v Královehradeckém kraji, ale ve skutečnosti to byla kampaň... to jsem zvědavý, jak tohle budete sledovat, jak budete sledovat jiné strany. Nebo jestli budete dělat jen hnutí ANO,“ rozčiloval se dál.

Nový Babišův výbuch přišel, když měl odpovídat na otázku, zda si do výdajů na kampaň započítá také svou cestu do Vlčnova. „Cože? A co jako? Že jsem byl na návštěvě ve Vlčnově? Jste se zbláznila, ne?“ utrhl se na novinářku Marii Bastlovou. „Jaké náklady na cestu? Takže i teď, když pojedu odsud domů, tak by tam měly být náklady na cestu? Paní redaktorko, sorry jako. To jste trošku mimo,“ pálil dál.

Cestu do Vlčnova tedy asi nebude počítat do předvolebních výdajů. A totéž bude platit i o videích umístěních na sociálních sítích. „No, není to volební náklad, v čem by byl volební? Že jsem byl poslední den v práci a dal video z toho na Facebook? Však to nejsou volby... Potom by volební náklad bylo všechno, kdybych si ráno koupil zubní pastu,“ bránil se Babiš, jenž dodal, že je zvědav, jak to budou dělat ostatní strany.

„Hlavně nechť ta komise spočítá všechny billboardy, plakáty a tak. Protože my víme, jak se financuje ČSSD, a nefinancuje se čistě a nikdy to ani nedělali. My víme, že budeme zase nejvíc sledovaní, ale abych vykazoval, že jsem byl ve Vlčnově mezi lidmi, to mi přijde úplně absurdní. Jako že nemůžu chodit mezi lidi? To není přece kampaň, já jsem nevykřikoval žádná hesla,“ prohlásil Babiš.

Je přesvědčen, že ČSSD si dělá kampaň z peněz daňových poplatníků. Jak na to přišel. Na Úřadu vlády pracuje expremiér Vladimír Špidla jako šéf poradců premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). A Špidla podle Babiše dělá kampaň. Jenže je placený z peněz daňových poplatníků. Takže ČSSD dělá kampaň za peníze daňových poplatníků.

Totéž by však bylo možné říci o ministrech za hnutí ANO nebo jejich stranických kolezích, pokud pracují pro poslance hnutí ANO např. jako asistenti, pokud se tito asistenti zapojují do propagace hnutí ANO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děti, neklikejte: Zatím nejdrsnější obhajoba Václava Klause ml.

7:20 Děti, neklikejte: Zatím nejdrsnější obhajoba Václava Klause ml.

Ve věci vyloučení Václava Klause mladšího z ODS se často ozývají hlasy, které srovnávají populárního…