Antropolog vysvětlil, proč lidé v Čechách volí knížete a na Moravě ne

17.01.2013 8:12 | Zprávy

Novinář a vystudovaný kulturní antropolog Stanislav Drahný přišel se zajímavou teorií, vysvětlující rozdělení popularity Karla Schwarzenberga a Miloše Zemana v České republice. Podle něj nejde o střet levice a pravice, ale spíše o střetnutí dvou kulturních modelů.

Antropolog vysvětlil, proč lidé v Čechách volí knížete a na Moravě ne
Foto: hns
Popisek: Kdo bude nakonec prezidentem České republiky, Miloš Zeman nebo Karel Schwarzenberg ?

Ve svém textu v MF DNES Drahný vychází z teorie britského sociologa českého původu Johna Hajnala. Ten prý již v šedesátých letech zaznamenal, že v Evropě existují dva typy rodin. V tom prvním zakládají rodinu spíše starší partneři, kteří odešli od svých rodičů. V tom druhém se sezdávají v mladším věku, mají více dětí a obvykle žijí ve společné domácnosti s dalšími příbuznými, nejčastěji z manželovy strany. V takovém systému je hlavou rodiny nejstarší muž.

Následně novinář popisuje, kudy prý vede hranice mezi oběma sociálními modely, a dochází k závěru, že touto hranicí může být i Českomoravská vrchovina, která zhruba tvoří hranici mezi „Zemanovou“ Moravou a „Schwarzenbergovými“ Čechy. Na východ od této linie jsou prý lidé „historicky častěji zvyklí žít v rodině s dominantním patriarchou. Snad proto jim lépe konvenují i politici s „alfa samčím“ charismatem,“ myslí si Drahný. Takovým případem je prý i Miloš Zeman.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: jav

MUDr. Lumír Kantor, Ph.D. byl položen dotaz

Zdravotní stav migrantů

Apelujete na to, aby nedocházelo k podceňování zdravotní stránky u migrantů a já se musím ptát, proč neuděláte něco jako politici, aby se v této souvislosti něco zlepšilo a o jejich zdravotním stavu měl stát více informací? Děkuji za odpověď. Verča

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Válka je zlo! Zemřel asi poslední účastník Pražského povstání

15:20 Válka je zlo! Zemřel asi poslední účastník Pražského povstání

„Srdce žalem pukalo matkám při smrti jejich dětí ve válečných konfliktech i v bývalé Jugoslávii, Sýr…