Armádní konvoj USA: Komunisté nastupují k protiakci

17.03.2015 11:30

V důsledku plánovaného přejezdu armádního konvoje USA přes Českou republiku, plánuje Komunistická strana Čech a Moravy demonstraci před americkou ambasádou. Akce této strany, společně s dalšími mírovými a protiválečnými hnutími se má uskutečnit 28. března. Pražský funkcionář strany Milan Krajča tak vyzývá i ostatní k účasti na této akci. Americký armádní konvoj má jet z Pobaltí do Německa. Cestou tedy projede i přes české území. Česká vláda to schválila s tím, že musí plnit závazky vůči NATO.

Armádní konvoj USA: Komunisté nastupují k protiakci
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Tank na přehlídce v Milovicích

Americký armádní konvoj má jet z Pobaltí do Německa. Cestou tedy projede i přes české území. Česká vláda to schválila s tím, že musí plnit závazky vůči NATO.

Průjezd amerického konvoje má ukázat jednotu a sílu NATO. Tím, že projede šesti zeměmi východní a střední Evropy, má ukázat připravenost aliance pomoci svým členům v případě ohrožení. U některých lidí to však může vyvolat obavy, aby se neopakovala podobná situace jako z roku 1968, kdy tehdy také spojenecká vojska dorazila do Československa a usadila se tu na dlouhou dobu. Politolog Michal Romancov však v rozhovoru ParlamentníListy.cz ujišťuje, že se toto v případě našich nových aliančních partnerů stát nemůže, jelikož NATO se takto nikdy ve své historii prý nezachovalo.

Nicméně pražská organizace KSČM přesto svolává k demonstraci proti průjezdu amerického konvoje. Důvod je nejspíš ve zvyšujícím se napětí mezi Západem a Ruskem. Politolog Oskar Krejčí nepokládá za dobrý nápad, aby americký armádní konvoj projel Českou republikou, nebojí se prý ani ruských tanků, ani těch amerických, ale bál by se, kdyby po sobě tyto tanky začaly střílet.

Politolog Oskar Krejčí také míní, že Rusko se rozhodně nezalekne několika set obrněnců, ale českou společnost to nepochybně ovlivní, je tak podle něj otázkou, proč to Američané dělají. Krejčí si myslí, že nejspíš mají potřebu Rusku ukázat, kdo je tady pánem.

Romancov upozornil také na fakt, že je to poprvé, co se něco takového v České republice za dobu co jsme členy NATO děje. Je si také jist, že plánovaný průjezd konvoje má svou spojitost se současným děním na Ukrajině.

Moskva začátkem týdne oznámila rozsáhlé vojenské cvičení na severu Ruska. Máme tu tedy řinčení zbraněmi a dokazování síly z obou stran. Možná i proto chce KSČM organizovat demonstraci před americkou ambasádou proti průjezdu armádního konvoje Českou republikou.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ste

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…