Armádu na ně. Trump vyzval ozbrojené síly k akci proti tisícům migrantů blížícím se k hranicím USA

22.10.2018 19:27

Šéf Bílého domu Donald Trump vyzval hraniční policii a armádu, aby zastavila karavanu tisíců migrantů z Hondurasu, kteří míří od hranic Mexika s Guatemalou ke Spojeným státům. Podle amerického prezidenta ohrožují národní bezpečnost USA.

Armádu na ně. Trump vyzval ozbrojené síly k akci proti tisícům migrantů blížícím se k hranicím USA
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Donald Trump

Vývoj situace však podle Trumpa ukazuje, že mexická policie ani armáda nejsou schopny zastavit karavanu mířící k jižní hranici Spojených států. „Přimíchali se do ní zločinci a neznámí lidé z Blízkého východu,“ řekl Trump,který v důsledku toho také sdělil, že Spojené státy významně sníží objem finanční pomoci Guatemale, Hondurasu a Salvadoru, neboť tyto země nejsou schopny zabránit migraci svých obyvatel do Spojených států.

Migranti říkají, že je nic nezastaví a nevzdají se. „Zůstaneme spolu. Nenecháme se zlomit. Urazíme celou cestu,“ uvedl pro stanici CNN jednatřicetiletý stavební dělník Edwin Rosas z města Progreso v Hondurasu. Karavana migrantů tak v pondělí zamířila na sever z města Tapachula na hranicích s Guatemalou. Zde přenocovala po vstupu na mexické území.

Mexické úřady jim v překročení hranice země nezabránily. Mexický prezident Manuel López Obrador v neděli jako řešení navrhl, aby USA, Kanada a Mexiko ekonomicky pomohly chudým zemím Střední Ameriky. „Tenhle problém se nemůže řešit silou, musíme dodržovat lidská práva. Hlavní je vymýtit v těchto zemích hlad,“ řekl v neděli López Obrador, který se úřadu ujme 1. prosince.

Karavana vyrazila předminulou sobotu z města San Pedro Sula na severu Hondurasu a původně čítala asi 1 300 lidí. Postupně se k ní připojili další lidé, kteří utíkají před vysokou kriminalitou a chudobou. Karavany migrantů pořádají nevládní organizace už řadu let. Cílem hromadné cesty lidí z chudých zemí Střední Ameriky je vyhnout se ve skupině nebezpečí, která hrozí při takové cestě jednotlivcům, a také hromadně upozornit na humanitární krizi ve Střední Americe.

Ve Střední Americe se karavany migrantů většinou obešly bez větší publicity až do letošního dubna, kdy podobnou skupinu označil Trump za bezpečnostní hrozbu pro Spojené státy a na hranici s Mexikem poslal národní gardu.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pod duhovou vlajkou a větrníky. Putování předvolebním Německem

9:04 Pod duhovou vlajkou a větrníky. Putování předvolebním Německem

REPORTÁŽ Oslovují se familiárně Markus a Armin, ale německá liberální média vděčně čekají na jakýkol…