Ať sem nemusí plavat... Merkelová připravuje další věc, která se mnohým nebude líbit

22.10.2015 10:01

Prestižní britský deník Financial Times píše o nedělním summitu, kde se setká německá kancléřka Angela Merkelová s politickými představiteli balkánských zemí. Cílem společné schůzky bude vyřešit dramatickou situaci v regionu způsobenou stále narůstající migrační vlnou.

Ať sem nemusí plavat... Merkelová připravuje další věc, která se mnohým nebude líbit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Angela Merkelová a Petr Nečas zavítali na půdu Právnické fakulty UK
reklama

Anketa

Kterého intelektuála máte nejraději? (Obnovené hlasování, spuštěno 19.4.)

hlasovalo: 6838 lidí

Narychlo uspořádané nedělní setkání v Bruselu předchází uzavření hranic v Maďarsku, Slovinsku a Chorvatsku, jež způsobilo mimo jiné také zhoršení podmínek pro uprchlíky zejména na Balkánském poloostrově. Krize dle Financial Times zhoršila také vztahy mezi jednotlivými evropskými státy v tomto regionu. „Ve snaze zmírnit tlak se německá kancléřka Angela Merkelová setká s politickými vůdci devíti zemí nacházejících se na tzv. balkánské trase, po které se snaží do Evropské unie dostat nejvíce uprchlíků. V letošním roce se přes Řecko do EU dostalo zatím více než půl milionu lidí, jak uvádí Mezinárodní organizace pro migraci,“ sděluje Financial Times.

Celý text v angličtině je ZDE

Dle předběžných informací Financial Times bude německá kancléřka apelovat na úřady výše zmíněných devíti zemí, aby věnovaly větší úsilí při hraničních kontrolách. „Kancléřka avizovala, že dokud nebude příliv uprchlíků zastaven, nebude možné přikročit k jejich přerozdělování. Lze očekávat, že Merkelová rovněž vyzve k přerozdělení uprchlíků, kteří v současné době přebývají v táborech mimo EU. Tímto krokem hodlá dosáhnout toho, aby uprchlíci na evropský kontinent přicházeli legálním způsobem,“ konstatuje britský deník s tím, že plány Bruselu zahrnují konkrétně úvahy o přijetí 200 000 uprchlíků z tureckých a libanonských táborů.

Někteří bruselští diplomaté se obávají, že nedělní setkání přinese jen kontroverze, jež vyplynou z požadavků sdílet další desítky tisíc uprchlíků. Ti, kteří tlačí Evropu ke zpřísnění hraničních kontrol dosáhnou dohody, na základě které zůstanou hranice otevřené. To dle Financial Times umožní průchod uprchlíků, což je vyžadováno v Berlínem navrhovaném řešení zahrnujícím sdílení zátěže a kvóty. „Měli bychom vzhledem k narůstající vlně tlačit na sdílení hraniční kontroly, protože to je přesně to, co si členské státy nacházející se na okrajích EU přejí,“ cituje britský deník nejmenovaného diplomata.

Berlín se mezitím pokouší zpřísnit svůj postoj vůči uprchlíkům a uvažuje o nasazení vojenských transportních letounů, které by se podílely na deportaci neúspěšných žadatelů o azyl. Dle Financial Times si tak chtějí němečtí politici naklonit stále skeptičtější německou veřejnost. „Toto opatření by také mohlo splnit úřadům sliby kancléřky Merkelové, že bude urychlen proces deportace neúspěšných žadatelů, který patří v Německu ve srovnání s ostatními státy k jednomu z nejpomalejších v rámci Evropské unie,“ píše deník Financial Times a dodává, že nedělního summitu se zúčastní zástupci Německa, Rakouska, Bulharska, Chorvatska, Řecka, Maďarska, Rumunska a Slovinska. Vedle členských států EU pak budou na summitu zastoupeny také Makedonie a Srbsko.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Xaver o Čtvrtníčkovi. Vážné. „Nejdřív jsem myslel, že jde o vtip, ale...“

11:11 Xaver o Čtvrtníčkovi. Vážné. „Nejdřív jsem myslel, že jde o vtip, ale...“

Luboš Xaver Veselý v pořadu Xaver Live na jedné straně konstatoval, že moderátor Václav Moravec už d…