Austrálie pocítila hněv Srbů. Vláda její firmě zrušila licenci na těžbu lithia

20.01.2022 21:58

Srbsko odebralo britsko-australské těžařské společnosti Rio Tinto licence na těžbu lithia, oznámila srbská premiérka Ana Brnabičová. Může se tak dít ve světle napětí mezi Srbskem a Austrálií kvůli odebrání víz tenistovi Novaku Djokovičovi ze strany australské vlády a znemožnění účasti na Australian Open, informují Novinky.

Austrálie pocítila hněv Srbů. Vláda její firmě zrušila licenci na těžbu lithia
Foto: Facebook srbského prezidenta Vučiće
Popisek: Novak Djoković, nejlepší tenista světa

Podle slov Brnabičové k tomu kroku vedly srbskou vládu týdny trvající protesty organizované ekologickými organizacemi. „Splnili jsme všechny požadavky demonstrantů a s Rio Tintem v Srbsku skončili,“ uvedla Brnabičová ve státní televizi RTS.

Podle Brnabičové společnost Rio Tinto „neposkytla dostatečné informace ani místní komunitě, ani vládě“ o dopadu projektu.

Původní text ZDE.

V prosinci podporu demonstrantům proti těžení Rio Tinta v Srbsku vyjádřil samotný srbský tenista, který v neděli opustil Austrálii poté, co tamní soud rozhodl o tom, že Djokovič nebude moci zůstat po zásahu australského ministra pro imigraci v zemi a nebudou mu obnovena víza.

Nyní Djokovičovi hrozí tříletý zákaz cestovat do Austrálie, což v Srbsku vyvolalo silné pobouření. Srbský prezident Aleksandar Vučič takové jednání označil za „hon na čarodějnice“.

 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opičí neštovice: Jde hlavně o gaye. Tohoto si všímat. Přesné info

8:41 Opičí neštovice: Jde hlavně o gaye. Tohoto si všímat. Přesné info

Již devět států v Evropě potvrdilo šíření opičích neštovic, které se běžně vyskytují zejména ve stře…