Auta, počítače, miliony. Podívejte se na záznam prověrky, kterou Babiš nechal udělat na úřadech. Náměstek: Byl jsem šokován

16.06.2014 11:18

Ministerstvo financí v neděli hodinu před půlnocí zveřejnilo stopětistránkovou zprávu o auditu šesti ministerstev ovládaných zástupci ANO. Hodnoceny byly roky 2011 až 2013. Celkem auditoři našli 1207 faktur, tedy asi pět procent z kontrolovaného počtu, k nimž nelze dohledat veřejné zakázky. Jejich hodnota je zhruba 16 miliard korun. Ministerstvo o tom informovalo na svých webových stránkách.

Auta, počítače, miliony. Podívejte se na záznam prověrky, kterou Babiš nechal udělat na úřadech. Náměstek: Byl jsem šokován
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Analyzováno bylo 650 000 faktur za 318 miliard korun, veřejné zakázky za 213 miliard korun nebo 86 zpráv Nejvyššího kontrolního úřadu. "Ačkoliv se v posledních letech utratily miliardy korun za nejrůznější IT systémy pro státní správu, získat kvalitní a srovnatelná data o hospodaření ministerstev byl velký problém. Oblast nákupu IT pro státní správu vyšla jako jedna z nejproblematičtějších oblastí," uvedl náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht..

Příkladem je podle něj 357 milionů korun, které mezi roky 2011 až 2013 vyplatilo ministerstvo spravedlnosti dodavateli firmě CCA Group, dodavateli IT služeb. Z toho se podařilo dohledat dokumenty jen k vyplaceným 69 milionům korun, přičemž šlo většinou o zakázky bez výběrového řízení. Zbylých 288 milionů korun byly smlouvy z let 1995 až 1997, kde se nepostupovalo podle zákona o veřejných zakázkách. "Požadavky na IT se za dvacet let výrazně změnily. Není přeci normální, aby se tak dlouho nakupovalo podle stejné smlouvy," podotkl Wagenknecht.

Kompletní text auditu, který uvolnilo Ministerstvo financí, najdete ZDE

Náměstek byl šokován

Mezi rizikovými fakturami za 16 miliard korun, které audit objevil, převažuje plnění ze smluv uzavřených před rokem 2006. "Tedy zakázky podle historických zákonů, obecně volnějších než aktuální legislativa," píše se v závěrečné zprávě. Jejím obsahem je mimo jiné také analýza dodavatelů ministerstev, výdaje na poradenské společnosti nebo nákladová analýza. V přílohách lze rovněž najít vyjádření ministerstev k vybraným fakturám bez dohledaných zakázek.

"Tušili jsme, že má státní správa v datech nepořádek. Já sám už toho dost zažil a měl jsem představu, co na ministerstvech objevíme. Že to ale bude téměř detektivní práce, mě šokovalo," konstatuje Wagenknecht. "Díky prověrce máme konečně jasný obrázek o tom, co je potřeba napravit. Chceme zavést centrální nákupy a zlepšit fungování státní pokladny. Budeme také navrhovat, aby se interní audit ministerstev zaměřil ve větší míře na IT," dodal náměstek.

Hloubkové audity koordinované ministerstvem financí nechal spustit koncem února na šesti úřadech řízených ministry ANO předseda hnutí, vicepremiér Andrej Babiš. Jeho hnutí ANO řídí kromě ministerstva financí ještě ministerstva dopravy, pro místní rozvoj, obrany, životního prostředí a spravedlnosti. Wagenknecht na tiskové konferenci o auditu 5. června slíbil, že zpráva bude zveřejněna během tohoto týdne.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr, čtk

Jaroslav Doubrava byl položen dotaz

Co si myslíte o Putinovi dnes?

Pořád si myslíte, že svou nesmyslnou válkou zahraňuje tisíce životů? Jakých? Vždyť denně akorát zbytečně kvůli Putinovi umírají lidé. Víte, že ruské agresi padl za oběť už i český občan?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slovenský politolog: Čím více zbraní Ukrajině pošleme, tím rychleji to skončí? Doufám, že tomu ti západní politici fakt nevěří

20:21 Slovenský politolog: Čím více zbraní Ukrajině pošleme, tím rychleji to skončí? Doufám, že tomu ti západní politici fakt nevěří

Konflikt na Ukrajině bude dlouhodobý a Putin už z něj nemůže vyjít vítězně. Může pouze vycouvat dipl…