Autor falešného Peroutkova článku promlouvá. Vedení Prahy 10 nebude rádo

03.07.2015 13:13

Jaromír Slomek z Univerzity Karlovy se pokusil osobitým způsobem oživit dění kolem marného hledání článku Ferdinanda Peroutky „Hitler je gentleman“, který podle odborníků prostě neexistuje, neboť ho Peroutka nikdy nenapsal. Leč autor se rozhodl, že umístí falzum do vily bratří Čapků. A čekal, koho všeho tím pobaví.

Autor falešného Peroutkova článku promlouvá. Vedení Prahy 10 nebude rádo
Foto: archiv / tan
Popisek: Šéfka ANO v Praze Radmila Kleslová
reklama

I vytvořil jsem ‚zvláštní vydání‘ časopisu Přítomnost z 28. října 1938. Tedy – jen první list, ba ještě méně, pouze první stranu, a i z ní jsem nakonec kus odtrhl. Vyzkoušel jsem si o víkendu na několika vcelku inteligentních lidech mezi 24 a 61 lety, že tento vtip na jedno použití chviličku funguje: ‚Počkej... Kdes to našel?‘ Sotva dotyční vzali papír do ruky, zasmáli se: takto tři čtvrtě století stará stránka časopisu věru nevypadá (gramáž), Čapek by nenapsal ‚zákony zůstávaj v platnosti‘, Peroutka by se nepodepsal Ferdinad. Atd. V mém nejbližším okolí byla taškařice shledána poněkud dětinskou, nicméně neškodnou,“ píše autor v textu pro server Týden.cz.

Se svým výtvorem odmítal jít na Hrad a žádat o sto tisíc, protože by to byl podvod. Jemu prý nešlo o podvod, ale o žert. Postupoval přitom v duchu Ferdinanda Peroutky, jenž skutečně napsal, že humor vyplňuje v chápání života ty mezery, jež zanechává vážnost. Stalo se tak v textu z roku 1931 s názvem „Autor v offsidu“. Podvodný text zanechal v pokoji, kde ho za chvíli objevil bývalý starosta Prahy 10, a rozjel se úsměvný kolotoč.

Zaznělo však i vážné varování. Radnice Prahy 10 chce prý po „žertéřovi“ požadovat úhradu nákladů na expertízu. A autor podvodného textu se ptá na jednu věc. „Pardon, co bude podrobeno expertize? Ten papír, nebo mentální způsobilost lidí, kteří by jej snad chtěli považovat za pravý? Radnice Prahy 10 ať to dobře zváží.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

16:03 Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

Z PROFILŮ Definitivní slovo ke kauze Peroutka, další komentář k situaci ve Spojených státech nebo ná…