Autoři petice požadující odvoz munice z Vrbětic jedou do Sněmovny

8. 1. 2015 11:35

Autoři petice, která požaduje odvoz veškeré munice a nebezpečného materiálu z areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde vybuchly dva muniční sklady, se vydají v úterý do Poslanecké sněmovny. Budou se tam veřejně projednávat jednotlivé body petice. Spousta okolností dosud nebyla vysvětlena, sdělila dnes ČTK spoluautorka petice Monika Ševčíková z Vlachovic, pod které Vrbětice spadají. Petici podepsalo 4721 lidí. Spolu s petičním výborem do Sněmovny pojedou také starostové okolních obcí.

Autoři petice požadující odvoz munice z Vrbětic jedou do Sněmovny
Foto: Daniela Černá
Popisek: Označení nebezpečného prostoru
reklama

Autoři petice požadují odpovědi na to, jaká vojenská technika a v jakém objemu byla v muničním areálu uskladněna, jakým firmám a za jakých podmínek byly objekty pronajaty, jak byly zabezpečeny a kontrolovány či zda se při povolování provozu společnosti Bochemie v areálu, která recykluje raketové palivo, zvažovala také možnost výbuchu munice v okolních skladech.

„Nemáme vysvětlené okolnosti vzniku smluv, také otázky týkající se kontrol, které byly, nebo spíše nebyly prováděny. Pokud ke smlouvám došlo mezi Vojenským technickým ústavem (VTU) a jednotlivými firmami, ptáme se, kdo dohlížel na VTU a kdo dohlížel na procesy povolování a fungování firem,“ uvedla Ševčíková, která připomněla, že místní lidé upozorňovali před několika lety na to, že nesouhlasí, aby se recyklovalo raketové palivo vedle zbraní a munice na jednom místě.

Aktivisté vytrvají, dokud nebude všechna munice pryč

Svou aktivitu podle svých slov autoři petice neukončí, dokud nebude všechna munice vyvezena. „Chceme řešit také firmu Bochemie. Jde o prostor, který pořád není specifikován, ve všech povolovacích procesech se mluví o vojenském prostoru, přitom v médiích zaznělo, že to je polovojenský prostor. Dnes se neví, jaká byla charakteristika toho prostoru, což je spjato s právními kroky a fungováním firem,“ podotkla Ševčíková.

Bohumínský výrobce chemických čistidel Bochemie zahájil zkušební provoz závodu na Zlínsku v červenci 2012. Výstavba závodu přišla na asi 100 milionů korun, 25 procent pokryly evropské dotace. Firma v prosinci uvedla, že utrpěla v souvislosti s výbuchy muničních skladů škodu za miliardu korun. Je to škoda za neuskutečněné obchody, linka totiž po explozích stojí.

V areálu loni v říjnu explodoval sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a zbraní, 3. prosince vybuchl sklad číslo 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Podle Ministerstva vnitra bylo v areálu ve 27 skladech uloženo asi 7000 tun materiálu, včetně 1000 tun výbušniny. Pyrotechnici nyní čistí areál od rozházené a poškozené munice, aby mohl začít odvoz munice plánovaný na leden. Firmy, které si sklady pronajímají, část munice odvezou svým zákazníkům. Zbytek se přemístí do skladů v Květné na Svitavsku.

Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

USA: „Zabijeme vás, vezmeme vám dům!“ Slavný pár, který na demonstranty vzal zbraň, přestal mlčet a řekl vše

14:44 USA: „Zabijeme vás, vezmeme vám dům!“ Slavný pár, který na demonstranty vzal zbraň, přestal mlčet a řekl vše

Ikonická dvojice, která v St. Louis chránila svůj pozemek proti davu demonstrantů z hnutí Black Live…