Autoři petice požadující odvoz munice z Vrbětic jedou do Sněmovny

08.01.2015 11:35 | Zprávy

Autoři petice, která požaduje odvoz veškeré munice a nebezpečného materiálu z areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde vybuchly dva muniční sklady, se vydají v úterý do Poslanecké sněmovny. Budou se tam veřejně projednávat jednotlivé body petice. Spousta okolností dosud nebyla vysvětlena, sdělila dnes ČTK spoluautorka petice Monika Ševčíková z Vlachovic, pod které Vrbětice spadají. Petici podepsalo 4721 lidí. Spolu s petičním výborem do Sněmovny pojedou také starostové okolních obcí.

Autoři petice požadující odvoz munice z Vrbětic jedou do Sněmovny
Foto: Daniela Černá
Popisek: Označení nebezpečného prostoru

Autoři petice požadují odpovědi na to, jaká vojenská technika a v jakém objemu byla v muničním areálu uskladněna, jakým firmám a za jakých podmínek byly objekty pronajaty, jak byly zabezpečeny a kontrolovány či zda se při povolování provozu společnosti Bochemie v areálu, která recykluje raketové palivo, zvažovala také možnost výbuchu munice v okolních skladech.

„Nemáme vysvětlené okolnosti vzniku smluv, také otázky týkající se kontrol, které byly, nebo spíše nebyly prováděny. Pokud ke smlouvám došlo mezi Vojenským technickým ústavem (VTU) a jednotlivými firmami, ptáme se, kdo dohlížel na VTU a kdo dohlížel na procesy povolování a fungování firem,“ uvedla Ševčíková, která připomněla, že místní lidé upozorňovali před několika lety na to, že nesouhlasí, aby se recyklovalo raketové palivo vedle zbraní a munice na jednom místě.

Aktivisté vytrvají, dokud nebude všechna munice pryč

Svou aktivitu podle svých slov autoři petice neukončí, dokud nebude všechna munice vyvezena. „Chceme řešit také firmu Bochemie. Jde o prostor, který pořád není specifikován, ve všech povolovacích procesech se mluví o vojenském prostoru, přitom v médiích zaznělo, že to je polovojenský prostor. Dnes se neví, jaká byla charakteristika toho prostoru, což je spjato s právními kroky a fungováním firem,“ podotkla Ševčíková.

Bohumínský výrobce chemických čistidel Bochemie zahájil zkušební provoz závodu na Zlínsku v červenci 2012. Výstavba závodu přišla na asi 100 milionů korun, 25 procent pokryly evropské dotace. Firma v prosinci uvedla, že utrpěla v souvislosti s výbuchy muničních skladů škodu za miliardu korun. Je to škoda za neuskutečněné obchody, linka totiž po explozích stojí.

V areálu loni v říjnu explodoval sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a zbraní, 3. prosince vybuchl sklad číslo 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Podle Ministerstva vnitra bylo v areálu ve 27 skladech uloženo asi 7000 tun materiálu, včetně 1000 tun výbušniny. Pyrotechnici nyní čistí areál od rozházené a poškozené munice, aby mohl začít odvoz munice plánovaný na leden. Firmy, které si sklady pronajímají, část munice odvezou svým zákazníkům. Zbytek se přemístí do skladů v Květné na Svitavsku.

Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení.

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Pane Fialo

jaký máte skutečný důvod k podporování Ukrajiny v tak obrovském rozsahu. Jsme malý stát , který má velké ekonomické problémy , není na důchody , zaostává zdravotnictví, školství, jsou problémy ve vězeňství a spousta dalších problémů . Na nic nejsou peníze , ale odkud se berou peníze na podporu Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů

11:50 Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů

Vedle válečných obtíží čelí Ukrajina decimovaná ruskou armádou i obtížím ekonomickým. Bez pomoci záp…