Až na konci roku Němci odstaví tři tisíce megawattů v jaderkách... Expert na energie vám teď prozradí, kolik si ještě připlatíme

23.09.2021 18:39 | Kauza

Elektřina zdražuje. Proč se tak děje? „Zdražují se všechny vstupy pro výrobu elektřiny – uhlí, plyn, emisní povolenky. Také poptávka je silná a navíc nás v minulých měsících postihlo trochu bezvětrné počasí. Takže větrníky, které jsou čím dál významnější pro severozápadní Evropu, se úplně netočily. To vše dohromady způsobilo napětí na trhu a burzovní ceny zlámaly veškeré dosavadní rekordy,“ vysvětluje PL.cz Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.

Až na konci roku Němci odstaví tři tisíce megawattů v jaderkách... Expert na energie vám teď prozradí, kolik si ještě připlatíme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dráty vysokého napětí, ilustrační foto

Kam až to může zajít? O kolik se může cena zvednout? „Doufám, že už o moc ne, pakliže vůbec. Vítr určitě začne foukat. Nicméně ke konci roku zase odstaví Němci asi tři tisíce megawattů v jaderkách. Což bohužel zase srazí zdroje dolů. Co se týče emisních povolenek, tam si myslím, že už jsme na maximu. Věřím a je to i v zájmu nás konečných odběratelů, že tyto ceny jsou určitým lokálním rekordem. Na druhou stranu naději, že cena spadne na 50 euro, což jsme měli před rokem, nevidím,“ domníval se.

„Obchodníci nakupují průběžně, část nakoupili ještě za levnější ceny, což je jediné štěstí. Někteří, kteří to neudělali, nyní krachují a bude to možná přibývat. Myslím z řad obchodníků. Očekávám, že silová elektřina v nových předpisech bude o plus dvacet až padesát nahoru, což nám nakonec pro konečný účet říká, že to bude nárůst o deset až dvacet pět procent celkových nákladů. Ještě tam máme regulovanou složku. Tu regulátor stanoví ke konci roku. Tam se očekává nárůst o jednotky procent,“ předpokládá Jiří Gavor.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…