Až třetina obyvatel do chudoby, varuje Havlíček. Inflace není jen o energiích

16.05.2022 16:11

Podle někdejšího ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO), jenž poskytl rozhovor serveru Rádio Universum, může do chudoby zamířit až třicet procent populace. Vláda podle něj proti této hrozbě nedělá dostatečná opatření.

Až třetina obyvatel do chudoby, varuje Havlíček. Inflace není jen o energiích
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Karel Havlíček (ANO)

Úvodní otázka na Karla Havlíčka směřovala k tomu, zda nám, občanům Česka, hrozí chudoba. „Situace je nejvážnější za poslední desítky let. Chudoba nehrozí rozhodně všem, ale hrozí až 30 % populace. Zatímco ještě před rokem to bylo 10 %, dneska už se to blíží ke 20 % a odhaduje se, že pokud se situace zejména na energetickém trhu bude vyvíjet tak jako doposud – a není důvod se domnívat, že to bude jinak, ceny energií porostou – a porostou i v roce 2023. Potom lze dopočítat, že až 30 % domácností se dostane na hranici energetické chudoby,“ podotkl Havlíček.

Důvodem ke zdražování energií je podle něj více. Energetická krize přitom, jak uvádí, začala už na podzim roku 2021. „Jedním z důvodů byla nevyváženost nabídky a poptávky v postcovidovém období, dalším důvodem byla příliš zbrklá cesta ku zeleným ambicím, k zeleným cílům, v důsledku čehož rostly i ceny emisních povolenek. Příliš zbrkle se odstavovaly některé fosilní zdroje, zejména v Německu uhlí, ale tam dokonce i jádro. Částečně bylo na vině i počasí,“ zmínil Havlíček.

Hovořil pak také o inflaci. Podle jeho slov, když se na složení inflace podíváme, tak nejde jenom o energie. „Když se podíváme na složení inflace napříč evropskými zeměmi, přibližně 50 % růstu inflace je způsobeno právě cenami energií. No a pak je to různé – velký vliv na to má cena dopravy, resp. pohonných hmot,“ poznamenal Havlíček, že velký vliv má také cena růstu potravin i cena bydlení. 

„Když se podíváme na růst cen bydlení, tak to je mimo jiné v růstu cen nemovitostí. Ale proč rostou nemovitosti? Protože rostou stavební materiály. A proč rostou stavební materiály? Protože jsou extrémně vysoké, drahé energie. Podívejme se, jakou roli sehrávají energetické vstupy při výrobě stavebních materiálů. Jsou mimořádné. A samozřejmě dále ještě cena dopravy. Vše se točí stále kolem energií a pohonných hmot, a to je ten nejdůležitější důvod toho, proč dneska ceny rostou nejenom u nás, ale i ve světě,“ zmínil Havlíček.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půjde „na pracák“? Šarapatka pomlouval, nadával. Teď se mu slova vracejí i s úroky

19:55 Půjde „na pracák“? Šarapatka pomlouval, nadával. Teď se mu slova vracejí i s úroky

Jedním z těch, kdo se do Senátu téměř určitě nepodívá, je kandidát TOP 09 Zdeněk Šarapatka, bývalý r…