BIS, Senát, nová vláda, špitál. „Puč na Zemana“: Nová tvrzení

20.10.2021 9:52 | Komentář

Tématem zbavení prezidenta pravomocí Senátem a Sněmovnou se zabývá advokát Jiří Vyvadil i nadále. Podle něho není ÚVN schopna určit, zda je prezident schopen plnit své povinnosti, když je ani pořádně nezná. Ale i tak na základě „cáru papíru“ probíhá puč, říká. A Mynář a Vondráček prý musí být odstraněni, protože jsou svědky toho, že prezident je schopen svou funkci plnit dál.

BIS, Senát, nová vláda, špitál. „Puč na Zemana“: Nová tvrzení
Foto: Hana Brožková
Popisek: Hradní kancléř Vratislav Mynář měl tiskový brífink k hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana. Obul se do předsedy senátu Miloše Vystrčila

Anketa

Je kancléř Mynář dobrý člověk?

41%
34%
hlasovalo: 25007 lidí
Jiří Vyvadil připodobňuje současnou situaci ke komunistickému puči v roce 1948. „Na po mrtvici nemocného prezidenta Beneše nejprve naklusala smečka kolem Gottwalda a následně milicionáři obšancovali přístupové cesty k Hradu, aby se k prezidentovi nikdo přátelský nemohl dostat, aby podepsal,“ zašátral v historii.

„Dnes policie ve spolupráci s Koudelkovou BIS, který už si je jist slavným návratem do rozdělené práce, už společně s NCOZ stíhají kancléře Mynáře a spol. a nová vládní většina s celým Senátem a náhle ke všemu ochotnému končivšímu premiérovi dává najevo, že Zeman už skončil,“ dodává.

Vyvadil předpokládá, že Senát se až na Jaroslava Doubravu vysloví pro zbavení prezidenta pravomocí, ve Sněmovně se koalice pěti stran vysloví taktéž pro, SPD bude proti a ANO se zdrží hlasování, s možností, že někteří odvážlivci přece jen ruku zvednou. „Odstranění Vondráčka z možnosti býti místopředsedou, protože se odvážil konverzovat s prezidentem a drze tak potvrdil, že pan prezident žertoval, když přece lékaři řekli, že není schopen žádné činnosti, tak tím narušil zřejmě nějaké dohody…“ spekuluje advokát, který hlasování označuje za budoucí morální selhání české politické reprezentace a říká, že po Zemanově politické mrtvole bude křepčit Petr Fiala a další. Ovšem dočasně.

Podotýká, že o schopnosti vykonávat úřad prezidenta nerozhoduje stav jater prezidenta. „Základem toho, zda může vykonávat prezident svou funkci je, zda způsobem nevzbuzujícím pochybnost projeví svou právní, a tím i politickou vůli,“ říká Vyvadil a způsobilost prezidenta tak dle něho musí hodnotit psychiatr. „Jestli má zemřít za půl roku, tak mu to v žádném případě nebrání ve výkonu prezidentských pravomocí,“ argumentuje.

Odebrání pravomocí by podle něj bylo záhodno tehdy, pokud by prezident nebyl schopen svou vůli projevit. Ovšem to, že Zeman podepsal listinu o svolání schůze Sněmovny, dle Vyvadila dokazuje, že svou vůli je schopen nadále projevovat. „Podle přítomného předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka a kancléře Mynáře listinu podepsal a ještě žertoval. Proto oba musejí být odstraněni,“ myslí si Jiří Vyvadil.

Zprávu ÚVN označuje advokát za cár papíru, který je nepodstatný. Ale dochází prý k něčemu dříve nepředstavitelnému. „Je to okamžité spojení policie, BIS, předsedy vlády současného i budoucího, předsedy Senátu na dojednaném puči s využitím lživého materiálu, anebo trochu korektněji nepodstatného materiálu,“ prohlašuje. Podle Vyvadila by na určení prezidentovy způsobilosti byly potřeba dva znalci z oboru psychiatrie, nepředpokládá však, že by zjistili něco více než nepatrně snížené schopnosti kvůli lékům na bolest. Dalším bodem jeho kritiky je, že ÚVN a lékaři v ní nejsou obeznámeni s povinnostmi a činností prezidenta, tudíž mu není jasné, jak mohou rozhodovat o tom, zda je schopen své povinnosti plnit.

„Bude-li prezident uznán svéprávným, a řekne: ‚Jmenuji Ferdinanda Opičku premiérem‘, bude Ferdinand Opička oprávněn sestavit vládu, i kdyby se Fiala s Vystrčilem stavěli na hlavu,“ říká advokát a dodává: „Stejně tak dosavadní premiér, pokud najde odvahu podívat se mu do očí, jej klidně může navštívit na lůžku a předat mu demisi. Tam jde jen o tu odvahu se mu do těch očí podívat. Ale to je problém schopnosti Babiše, ne neschopnosti prezidenta. A mimochodem, pověření sestavením vlády, což je mimoústavní úkon, podle kolegů ústavních právníků se může dít klidně písemně, a totéž platí i pro jmenování.“

Tento „puč“ tedy zastaven nebude a prezident bude nelegitimně zbaven pravomocí, obává se a vyzývá: „Ale bojujme to posledního okamžiku, aby se to nestalo.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

20:27 Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

Otevřel by trhy a na ministra zahraničí by povolal někoho zkušenějšího. Karel Krejza, poslanec občan…