Babiš? Ratlík, shodil premiéra šéf KDU-ČSL Výborný

26. 8. 2019 7:27

Šéf lidovců Marek Výborný se obul do premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle jeho slov je slabým předsedou vlády a před silnějším prezidentem Milošem Zemanem se roztřásl jako ratlík. Uvedl to alespoň v rozhovoru pro Forum24.cz.

Babiš? Ratlík, shodil premiéra šéf KDU-ČSL Výborný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda KDU-ČSL Marek Výborný

„Situace musí být pro veřejnost naprosto nesrozumitelná. Tak banální věc, jako je výměna jednoho ministra, se vleče takhle dlouho. A nejenom, že se ohýbala, ale porušovala Ústava. Výměna ministra je v zásadě standardní věc, která je na rozhodnutí premiéra a případně se odvíjí od koaliční smlouvy, což je ale až druhotná věc, protože to není žádná právní otázka. My tady máme Ústavu a ta hovoří jasně o tom, jaká práva a jaké povinnosti mají všichni aktéři. Kdyby podle toho všichni konali, mohli jsme si to divadlo odpustit,“ poznamenal úvodem k výměně ministra kultury Výborný. 

Anketa

Jakou školní známkou zatím hodnotíte činnost současné vlády Andreje Babiše?

31%
48%
4%
6%
11%
hlasovalo: 10227 lidí

Prezident republiky si podle jeho slov chtěl upevnit své pozice, a to i mimo hřiště, které mu je Ústavou vymezeno. Vzhledem ke slabosti Andreje Babiše se mu to bohužel podařilo. A proč bohužel? Protože se posouváme k poloprezidentskému nebo prezidentskému systému. To je špatně nejen pro současnost, ale i do budoucna,“ dodal Výborný. Ukázalo se tak, že Babiš je slabým premiérem.

Původní text ZDE

„I přes veškerý marasmus je potřeba zdůraznit to, že máme naději. Jsou tu strany, které jasně deklarují, že Ústava platí pro všechny. Berme to tak, že tato situace je dlouhodobě neudržitelná. My uděláme všechno pro to, abychom ukázali, že republiku dokážeme spravovat lépe,“ dodal Výborný.

Závěrem se také vyjádřil k účasti ČSSD ve vládě, kdy podle jeho slov sociální demokracie nikdy neměla do Babišova kabinetu vstupovat. „Současná vláda má mnoho řečí, ale, jak se říká, skutek utek. Je to vidět na jednoduchém příkladu, kterým jsou programy jednání vlády. Babiš naprosto rezignoval na reformy, které tato země potřebuje. Ministerstva musí fungovat. Vidím jen stagnaci a přešlapování na místě. Nestaví se dálnice, neinvestuje se, ač stále máme ekonomický růst. Příští vládní garnitura toho bude moci vcelku oprávněně dost vyčítat. My chceme být součástí uskupení, které volby vyhraje a dokáže zemi spravovat lépe než současná vláda,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Redaktor a kameraman ČT útočili na premiéra na výstavě, otrávení lidé jim nadávali. Svědectví, co se dělo po skončení kauzy Čapí hnízdo

19:39 Redaktor a kameraman ČT útočili na premiéra na výstavě, otrávení lidé jim nadávali. Svědectví, co se dělo po skončení kauzy Čapí hnízdo

Na výstavě Zahrada Čech, kam se premiér Babiš neohlášený zajal podívat minulý pátek, jej pronásledov…