Babiš a Dukovany: My jsme to hlásili. Ale Koudelka nic neví...

26.03.2021 15:10

Příběh kolem dostavby Jaderné elektrárny Dukovany se zamotává. Ministr průmyslu a obchodu oslovil i ruský Rosatom. Bezpečnostní informační služba prý o ničem nevěděla, i když měl být údajně informován přímo sám ředitel BIS Koudelka.

Babiš a Dukovany: My jsme to hlásili. Ale Koudelka nic neví...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Havlíček, místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček své rozhodnutí oslovit čtyři uchazeče o tendr na Dukovany a zaslat jim bezpečnostní dotazník prý nekonzultoval se zpravodajskými službami.

Anketa

V případě, že byste mohli volit předsedu ČSSD, byste dali hlas

hlasovalo: 7333 lidí

Havlíček ve čtvrtek uvedl, že dal příkaz společnosti ČEZ, aby oslovila zájemce o tendr na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany. Jedná se o společnosti z USA, Francie, Jižní Koreje a Ruska. ČEZ by si od nich měl vyžádat informace, jak budou naplňovat nutné bezpečnostní požadavky. 

Největším problémem se jeví oslovení ruského gigantu Rosatom. Spolupráce s touto společností by dle většiny opozičních stran i zpravodajských služeb znamenala pro Česko bezpečnostní hrozbu.

Premiér Andrej Babiš pak na páteční schůzi Sněmovny prohlásil, že oslovení ruské společnosti bylo učiněno po vyrozumění tajných služeb. „Ten krok, který udělal ministr Havlíček, byl po konzultaci s bezpečnostními službami, s předsedou ČSSD, takže musí to vysvětlit, já to ani do detailu neznám.“ V souladu s Babišem mluvil i ministr Havlíček. „Stejně tak jsme o tom diskutovali a byl informován i pan ředitel Koudelka z BIS.“

Mluvčí BIS Ladislav Šticha se ale vyjádřil v tom smyslu, že bezpečnostní služba o ničem nevěděla. „Stále platí stanovisko bezpečnostní skupiny, ve které jsou zastoupeny všechny tři zpravodajské služby a další instituce. Předpokládáme, že to bude ona, která připraví, a také bude vyhodnocovat takzvané bezpečnostní dotazníky vypracované zájemci o dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany.“

Ve svém stanovisku bezpečnostní komunity doporučují, jak všechny zpravodajské služby, tak i zástupci ministerstev vnitra a zahraničí, vůbec do tendru o Dukovany nezapojovat zájemce z Ruska a Číny. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Zodpovědnost

Dobrý den, napadlo vás, že to, že jste nepřekročil 20% není Vaše vina, že Vy jste proto udělal maximum, ale víc lidí Vás nevolilo jen kvůli ANO? Vždyť i politici z jiných stran Vás chválí, ale kvůli značnce s Vámi nechtějí jít do koalice? Neuvažujete o změne strany?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

17:56 Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela nejdříve v neděli, tedy den po volbách, v pořadu Otázky Václ…