Babiš investoval vaše peníze

18.3.2014 4:46 odp.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) investoval státní miliardy na peněžním trhu. Použil finance, které měl stát uložené u České národní banky. Babiš již dříve kritizoval, že na účtech jsou prostředky, které by stát mohl lépe využít. Podle zdroje E15.cz byly vklady umístěny na peněžní trh až v situaci, kdy bylo potvrzeno, že budou potřebné později a je tedy možné je investovat.

Babiš investoval vaše peníze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Sobotkovy vlády Andrej Babiš

Ministr financí Andrej Babiš vybral vklady státu uložené u České národní banky a investoval je na peněžním trhu. Informuje o tom E15.cz s tím, že objem vkladů státu u centrální banky tak podle údajů ČNB klesl od ustavení Sobotkovy vlády do 10. března o 92 procent, tedy bezmála o 36 miliard korun.

„Peníze byly investovány na peněžním trhu v situaci, kdy bylo definitivně potvrzeno, že budou potřebné později a mohou se tedy investovat,“ cituje deník svůj zdroj z Ministerstva financí.

Výnos byl 0,25 procenta

Stát měl na účtech u centrální banky k 10. březnu uloženo jen něco málo přes tři miliardy korun, tedy nejméně v historii země. Během loňského roku leželo od státu a jeho institucí u centrální banky v průměru prý kolem 50 miliard.

Část peněz, kterou má stát u ČNB uloženu v eurech, byla podle informací deníku krátkodobě investována s výnosem kolem 0,25 procenta. Standardní úročení státních peněz u centrální banky se přitom pohybuje kolem 0,04 procenta.

Podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila ale mohou tak vysoký výnos nyní nabídnout jen tříměsíční pokladniční poukázky rizikovějších zemí, jako je například Španělsko nebo Itálie.

E15.cz dále uvádí, že ministerstvo investovalo na peněžním trhu už dříve, nikoli však s tak masivním objemem peněz. Doposud bylo totiž kvůli legislativnímu omezení možné investovat jen část volných prostředků.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zaměstnanci Škodovky půjdou v úplně jiných průvodech... Ivan Hoffman vidí budoucnost, která nebude rozpustile duhová

17:10 Zaměstnanci Škodovky půjdou v úplně jiných průvodech... Ivan Hoffman vidí budoucnost, která nebude rozpustile duhová

POHLED IVANA HOFFMANA Tento týden se v Praze odehrává týden duhové hrdosti Prague Pride a Ivana Hoff…