Babiš je nedůvěryhodný! V ČSSD to stále vře

12. 5. 2018 13:47

ČSSD je stále rozpolcená. Kolegové, kteří se ve straně oslovují příteli a přítelkyně, svádějí boj o to, zda by strana měla vstoupit do vlády. Ukazuje se, že předsedovi strany Janu Hamáčkovi se zatím nepodařilo přesvědčit své „přátele“, aby hlasovali pro vstup do vlády.

Babiš je nedůvěryhodný! V ČSSD to stále vře
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Jan Hamáček.
reklama

V sociální demokracii to pořádně bublá. Část ČSSD se nadále důrazně staví proti vstupu do vlády s Andrejem Babišem. Trestně stíhaný premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a předseda ČSSD Jan Hamáček sice sepsali vládní prohlášení, ale toto prohlášení nedokázalo nespokojené sociální demokraty přesvědčit. Informuje o tom deník Právo.

„Problém je v tom, že nedůvěryhodný je ten, s kým se domlouváme,“ shrnul své výhrady poslanec za Moravskoslezský kraj Lubomír Zaorálek. Nespokojenost v ČSSD však prostoupila napříč celou republikou. Také jihočeský poslanec Ondřej Veselý by do vlády s hnutím ANO nevstupoval. „Věci, co jsem si představoval, tam nejsou. Stíhaný premiér zůstává a SPD ve funkcích ve Sněmovně také,“ zdůraznil. Účast trestně stíhaného politika ve vládě je pro něj naprosto nepřijatelná.

Janě proti vstupu strany do koalice s Babišem je také Milan Chovanec. Ten je sice rád, že ČSSD dotlačila premiéra ke slibu, že obnoví proplácení prvních tří dnů nemocenské. Bez jednání, do nichž ČSSD vstoupia, by se prý toto nestalo, ale to nic nemění na tom, že je Andrej Babiš stále trestně stíhaným politikem a jako trestně stíhaný by neměl být v politice.

Část sociálních demokratů si umí představit, že strana nakonec skončí ve vládě, ale berou v potaz i možnost, že sociální demokraté budou opozičními politiky. Mezi ty, kteří počítají s oběma řešeními, patří místopředseda ČSSD a brněnský sociální demokrat Roman Onderka.

Jen část strany je tak pevně přesvědčena, že ČSSD musí zamířit do vlády, aby mohla prosazovat svůj program. Pro vstup do vlády horuje např. Petr Krčál z Vysočiny, o němž se spekuluje jako o možném ministrovi práce a sociálních věcí. „Je tam dojednané maximum. Jsou tam i pojistky, de facto, které jsme chtěli,“ řekl. Také předseda pražských soc. dem. Petr Pavlík má za to, že je v koaliční smlouvě dojednáno maximum.

Odpůrci vstupu do vlády však volají po tom, aby bylo předem jasné, kteří ministři v nynější vládě Andreje Babiše skončí a kdo je nahradí. Aby bylo jasné, s kým je Babiš nespokojený. Voliči prý mají právo to vědět. A sociální demokraté prý mají právo vědět, kdo z jejich kolegů by se mohl stát členem vlády. Zda např. ten či onen sociální demokrat podporuje vstup do vlády jen proto, že se těší na ministerské křeslo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Hamáčkovo krvavé peklo..." Volnému otrnulo. Po zásahu policie. A těm druhým taky

18:21 ,,Hamáčkovo krvavé peklo..." Volnému otrnulo. Po zásahu policie. A těm druhým taky

Neděle je ve znamení demonstrací proti opatřením současné vlády. A Babiš s Hamáčkem z toho nebudou n…