Babiš jede dělat pořádek do Brna. A mezitím promluvil ,,odpadlík"

11.06.2020 9:40

V brněnském ANO to vře, a to dokonce natolik, že tam prý jede situaci řešit sám Andrej Babiš. Horko je v moravské metropoli kvůli korupční kauze „Stoka“, ve které figuruje bývalý člen hnutí ANO Jiří Švachula. Ale nejen on.

Babiš jede dělat pořádek do Brna. A mezitím promluvil ,,odpadlík"
Foto: Hans Štembera
Popisek: 5. celostátní sněm Hnutí ANO

Někdejší brněnský primátor a dnes již bývalý kandidát na jihomoravského hejtmana Petr Vokřál práskl v ANO dveřmi. Dal najevo, že nikdy nechtěl politikařit a nechce mít nic společného s lidmi namočenými ve „Stoce“. To je krycí název korupční kauzy, kterou se jali rozkrývat policisté na Brně-střed, kde měl bývalý člen hnutí ANO na starosti investice. Státní zastupitelství tvrdí, že Švachula s kolegy vytvořili korupční systém, skrze který jim podnikatelé vypláceli všimné.

Vokřál v rozhovoru pro server Aktuálně.cz poznamenal, že si v Brně přáli, aby Jiří Švachula v komunálních volbách v roce 2018 nekandidoval, ale Jaroslav Faltýnek, pravá ruka Andreje Babiše a šéf poslaneckého klubu hnutí ANO, Švachulu podržel.

Anketa

Kolik dostane Babišovo ANO v parlamentních volbách 2021?

76%
14%
5%
hlasovalo: 19323 lidí

Byli jsme s Taťánou Malou v Praze u pana Faltýnka, když jsme řešili kandidátku na Brno-střed. Oba jsme byli toho názoru, že by tam být neměl,“ potvrdil informace Aktuálně.cz a HN někdejší primátor a tehdejší jednička v brněnských komunálních volbách Petr Vokřál.

Na schůzce byl prý přítomen i sám Švachula, o kterém se prý tehdy v Brně už říkalo leccos, ale on to prý odmítl jako nepodložené spekulace a žádal, aby Vokřál s Táňou Malou předložili důkazy. Jaroslav Faltýnek se postavil za Švachulu a Vokřál dnes uznává, že tehdy jeho rozhodnutí respektoval.

Sám Faltýnek však celé setkání popisuje jinak a tvrdí, že i on žádal Jiřího Švachulu, aby nekandidoval. Ale ten neposlechl.

„Všichni tři jsme pana Švachulu žádali, ať nekandiduje. Pan Švachula naší žádosti nevyhověl. Byla to kompetence a zodpovědnost MO Brno-střed,“ uvedl Faltýnek. 

V údajné korupční chobotnici hrál podle serveru Seznam Zprávy roli i brněnský podnikatel a pozdější politik v dresu hnutí ANO Richard Mrázek, který prý s Jiřím Švachulou kamarádil. Mrázek a Švachula patřili spolu s dalšími asi sedmi desítkami lidí ke skupině, u které si měl Faltýnek v roce 2014 přát, aby se etablovala v brněnském ANO.

Oni nám je tam všechny takto vsadili, že prý je musíme přijmout, úplně obešli stanovy. My přitom ty lidi ani neznali, protestovali jsme, ale marně,“ komentovala už dříve podivný nábor nových členů někdejší funkcionářka ANO Marie Škárková, učitelka, která svého času vedla místní organizaci Brno-střed.

Dnes má situaci v Brně řešit sám premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Mrázek stejně jako Vokřál z hnutí vystoupil, ale ještě v roce 2015 prý s Faltýnkem a dalšími politiky z hnutí ANO řešil záležitosti spojené se sněmem hnutí ANO.

Server si proto položil otázku, zda dojde i na Faltýnka, a jestli také on spadne do soukolí očisty, kterou teď hnutí ANO na jihu Moravy prochází.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V květnu si Fischer pozval Blatného… Akce „odstranění Zemana“ se v Senátu chystala několik měsíců. Dokumenty hovoří

15:43 V květnu si Fischer pozval Blatného… Akce „odstranění Zemana“ se v Senátu chystala několik měsíců. Dokumenty hovoří

Ústavní článek 66. V posledním týdnu se s tímto ustanovením nejspíš seznámili i ti, kteří Ústavu nik…