Babiš má pravdu, systém nespí. Poslanec Kolovratník, který řídil volby, promlouvá ke čtenářům

26.11.2017 20:47

Z PROFILŮ Předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO) odpovídal na dotazy čtenářů serveru ParlamentníListy.cz. Věnoval se především policejní žádosti na vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Babiš má pravdu, systém nespí. Poslanec Kolovratník, který řídil volby, promlouvá ke čtenářům
Foto: ANO.cz
Popisek: Martin Kolovratník

Když policie požádala pár týdnů před volbami o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (ANO) k trestnímu stíhání, Babiš prohlásil, že kde o kampaň proti němu a že se ho „staré politické strany“ snaží zničit. Když se po volbách objevila ve Sněmovně nová policejní žádost o vydání obou pánů k trestnímu stíhání, neboť oba pánové získali ve sněmovních volbách znovu imunitu, Babiš znovu konstatoval, že jde o útok „starých struktur“ na jeho osobu.

Jeden ze čtenářů chtěl od Kolovratníka slyšet, proč Babiš sahá k takhle silným vyjádřením, když se žádost policie netýká období Babišovy politické činnosti. Ale to není jediná otázka, na kterou by čtenář rád znal odpověď. Pokud byla policejní žádost o Babišovo vydání před volbami chybná, ale po volbách je taktéž chybná, volič by rád slyšel, kdy je tedy ten správný čas na jednání policie.

„Andrej Babiš nedávno řekl, že ‚systém nespí‘. Bohužel mu v tomto ohledu musím dát za pravdu. Je minimálně zvláštní, s jakou vervou policie na tomto případě pracuje. Ano, je v pořádku, že žádost o vydání AB a JF přišla znovu do Poslanecké sněmovny. Vždyť koneckonců všichni jsme věděli, že k tomu znovu dojde. Nicméně zaráží mě, jak moc policie ‚spěchá‘. Žádost do PSP byla doručena v momentě, kdy jsme ještě neměli ani předsedu ani mandátový a imunitní výbor. Nebylo ji komu doručit. Myslíte, že by pánové Babiš a Faltýnek za ty dva dny někam emigrovali nebo někoho nějak ovlivnili?“ položil otázku v odpovědi Kolovratník.

Další otázky a odpovědi naleznete zde

Uznal ovšem, že stíhání obou předních představitelů hnutí ANO nesouvisí s jejich politickou činností. Proto si chce počkat, jak se k žádosti vyjádří nově ustavený mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny, jehož členku je i někdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková. Pro Kolovratníka je tato dáma velkou autoritou a její názor pro něj bude velmi důležitý.

Tato odpověď však neuspokojila dalšího ze čtenářů serveru ParlamentníListy.cz, který se ptá, zda lze věřit tomu, že mandátový a imunitní výbor, na který se Kolovratník odvolává, rozhodne nestranně, když ve výboru mají většinu ANO, komunisté a SPD Tomia Okamury. Komnusté už dnes dávají najevo, že jsou připraveni tolerovat menšinovou vládu Abdreje Babiše, takže lze pochybovat o tom, že budou hlasovat pro Babišovo vydání. Nemluvě o tom, že Tomio Okamura se několikrát přihlásil o účast v Babišově vládě, takže lze i u jeho poslanců pochybovat o tom, že budou hlasovat pro Babišovo vydání.

Kolovratník však tento pohled odmítá.

„Zpochybňovat objektivitu MIV z důvodu většiny ANO, KSČM a SPD je jako bychom zpochybňovali výsledky parlamentních voleb. Je potřeba jasně říci, že složení sněmovních orgánů není libovolné,  ale naopak – pravidla pro výpočet obsazení orgánů jednotlivými politickými stranami jsou jasně a přesně stanovena. ANO nikdy nepůjde do vlády s KSČM, to Vám můžu garantovat. Z tohoto pohledu nevidím rozpor v našem prohlášení. Myslím si, že vedení MIV má připadnout opozici a tak se i stalo. Co se týká hlasování o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, prosím, nepředbíhejme události. Žádost policie dorazila do Sněmovny teprve tento týden a nikdo neví, co v ní přesně je,“ konstatoval Kolovratník.

Pokud jde o první hlasování o vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání ještě před volbami, prý bylo dopředu jasné, jak hlasování dopadne, takže se poslanci ANO rozhodli odejít ze sálu, aby podpořili své dva kolegy a dva nejvyšší představitele strany Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

22:06 Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

Lídři Pardubického kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčas…