Babiš na soudní líčení ohledně údajné spolupráce s StB nepojede

03.01.2014 21:21

Předseda hnutí ANO, miliardář a zřejmě budoucí vicepremiér Andrej Babiš se nezúčastní soudního líčení ohledně jeho údajné spolupráce s komunistickou Státní bezpečností (StB), které se uskuteční na konci ledna Bratislavě. Řekl to dnes ČTK. Babiš žaluje slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) kvůli archivním svazkům, ve kterých je veden jako agent StB.

Babiš na soudní líčení ohledně údajné spolupráce s StB nepojede
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Babiš tvrdí, že neoprávněně. Spolupráci s tajnou službou opakovaně popřel. "K soudu nepůjdu, vypovídal jsem už v červnu a soudkyně mě nepotřebuje," řekl ČTK Babiš. Zastupovat jej bude právní zástupce. Dodal, že také nechce čelit předpokládanému zájmu českých a slovenských médií. Líčení u bratislavského okresního soudu je naplánováno na 30. ledna. Neočekává se, že by padl rozsudek. Soud začal žalobu projednávat loni v červnu, kdy Babiš vypovídal. Další svědky měl soud vyslechnout v říjnu, žádný z nich se ale k soudu nedostavil a líčení bylo odloženo na konec ledna.

Babiš byl před listopadem 1989 členem komunistické strany. Kvůli archivním svazkům, které jej evidují jako spolupracovníka StB, by v Česku zřejmě nezískal negativní lustrační osvědčení. Prezident Miloš Zeman dříve avizoval, že by kandidáty na ministry bez negativního lustračního osvědčení nemusel jmenovat. Poté připustil, že by mu stačilo, kdyby v prosinci prvním sněmovním čtením prošel zákon o státní službě, jenž by oddělil výkon státní správy od politického vlivu. To se ale nestalo. Podle dřívějšího vyjádření šéfa ČSSD a zřejmě budoucího premiéra koaliční vlády Bohuslava Sobotky zákon projde sněmovnou asi až na přelomu ledna a února.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Začalo to už za Petříčka... Studená válka se Zemanem? Vážná slova z ODS: Piráti a zahraničí? To určitě ne

5:00 Začalo to už za Petříčka... Studená válka se Zemanem? Vážná slova z ODS: Piráti a zahraničí? To určitě ne

Neskákat do ekologie bezhlavě a nekopírovat jednostrannou a hysterickou linii. Racionalita musí zvít…