Babiš navštíví Lucembursko, setká se s premiérem i velkovévodou

7. 11. 2019 6:11

Premiér Andrej Babiš dnes odlétá na dvoudenní návštěvu Lucemburska, kde bude večer jednat se svým lucemburským protějškem Xavierem Bettelem. V pátek se s ním sejdou také lucemburský velkovévoda Henri a předseda parlamentu Fernand Etgen. Babiš bude přijat na náměstí Clairefontaine s vojenskými poctami. Dá se očekávat, že hlavní témata jednání ministerských předsedů se budou týkat aktuálního vývojem v Evropské unii, které je malé Lucembursko zakládajícím a velmi aktivním členem.

Babiš navštíví Lucembursko, setká se s premiérem i velkovévodou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš při rozhovoru pro PL
reklama

Český premiér v pátek rovněž navštíví lucemburské sídlo Evropského účetního dvora (EÚD).

Společně se starostkou Lucemburku Lydií Polferovou ministerský předseda v pátek položí květiny u pamětní desky Jana Palacha. Navštíví také katedrálu Notre-Dame, kde položí věnec v místní kryptě s ostatky českého krále Jana Lucemburského.

Na závěr návštěvy Babiš zamíří do lucemburského centra inovačních firem House of Startups.

Mezi Českem a Lucemburskem existují dávné historické vazby. Ve 14. století měly české země s Lucemburskem slavné společné panovníky, krále Jana Lucemburského a jeho syna Karla IV. Z rodu Lucemburků pak pocházeli také čeští králové Václav IV. a Zikmund Lucemburský. Diplomatické styky Lucemburského velkovévodství s Československem se datují od roku 1922.

Český premiér, tehdy Bohuslav Sobotka, naposledy Lucembursko navštívil v květnu 2017. Lucemburský premiér Bettel se loni 28. října zúčastnil oslav 100. výročí vzniku Československa. Velkovévoda Henri byl v České republice naposledy v roce 2016, kdy převzal v Praze cenu Karla IV., kterou uděluje hlavní město Praha společně s Karlovou univerzitou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Klaus opět prezidentem? Neřekl ne. A výprask Prymuly

8:37 Václav Klaus opět prezidentem? Neřekl ne. A výprask Prymuly

Český exprezident Václav Klaus má za to, že exministr zdravotnictví Roman Prymula předvedl národu ta…