Babiš odlétá do Izraele na schůzku V4, jednat bude i s Netanjahuem

18.02.2019 8:51

Premiér Andrej Babiš dnes večer odlétá do Izraele na setkání předsedů vlád zemí Visegrádské skupiny (Česka, Slovenska, Polska a Maďarska) a izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Polský premiér Mateusz Morawiecki ale v neděli svou účast zrušil kvůli Netanjahuově kontroverznímu výroku o spolupráci Poláků s nacisty za druhé světové války. Na jednání proto Polsko bude zastupovat ministr zahraničí Jacek Czaputowicz.

Babiš odlétá do Izraele na schůzku V4, jednat bude i s Netanjahuem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš řeční na pátém celostátním sněmu hnutí ANO

Úterní schůzka představitelů V4 a Izraele naváže na první summit ve formátu V4 plus Izrael, který se uskutečnil v Budapešti v červenci 2017. Zároveň to bude první setkání V4 mimo Evropu.

O zrušení Morawieckého cesty se spekulovalo od chvíle, co byla zveřejněna zřejmě chybná interpretace Netanjahuova vyjádření během schůzky o Blízkém východu koncem minulého týdne ve Varšavě, z níž vyznělo, že Poláci jako národ za druhé světové války pomáhali nacistům zabíjet Židy. To, že by Netanjahu polský národ obviňoval z podílu na holokaustu, ale popřela velvyslankyně Izraele ve Varšavě. Popřel to i úřad izraelského premiéra.

Babiš, jeho izraelský protějšek Netanjahu, slovenský premiér Peter Pellegrini, maďarský premiér Viktor Orbán a polský ministr zahraničí Czaputowicz se na úterním jednání v Jeruzalémě budou zabývat bojem proti terorismu, prohlubováním spolupráce v oblasti inovací, podporou start-upů, kybernetickou bezpečností či efektivním hospodařením s vodou. Babiš v rámci cesty, kterou zakončí ve středu v Tel Avivu, navštíví také továrnu výrobce sodovkovačů Soda Stream či gigant v oblasti autonomních vozidel Mobileye.

Premiéra čeká také návštěva Českého domu či setkání se zástupci z oblasti bankovnictví, energetického průmyslu, kybernetické bezpečnosti a vojenského průmyslu. Ve středu Babiš s chotí Monikou položí věnec u památníku obětí holokaustu Jad vašem. Program pak završí v Tel Avivu setkáním se zástupci podnikatelské a vědecké sféry a návštěvou Peresova inovačního centra a Zemědělského inovačního institutu Volcani.

Česká republika a Izrael dlouhodobě udržují politickou, bezpečnostní a ekonomickou spolupráci; Izrael představuje největší odbytiště pro český export na Blízkém východě a Praha je pro Izraelce atraktivní turistickou destinací. Strategické partnerství se vyznačuje také vysokou intenzitou vrcholných návštěv; první mezivládní konzultace s Izraelem se uskutečnily v roce 2011 v Jeruzalémě.

Velké osobní sympatie k židovskému státu chová také český prezident Miloš Zeman, který dlouhodobě usiluje o přemístění české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, což důrazně zopakoval při svém projevu v izraelském parlamentu loni v listopadu. Definitivní slovo v této otázce ale má česká vláda; postoj ministerstva zahraničí je zdrženlivý.

Americký prezident Donald Trump v prosinci 2017 Jeruzalém uznal jako hlavní město Izraele a v květnu loňského roku tam nechal z Tel Avivu přesunout velvyslanectví. Palestinská samospráva v reakci na jeho krok uvedla, že nehodlá s Washingtonem v rámci mírového procesu jednat s tím, že USA straní Izraeli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brexit? To nejhorší nás teprve čeká. Petříček naznačil, o co se pokusí Česko

19:20 Brexit? To nejhorší nás teprve čeká. Petříček naznačil, o co se pokusí Česko

Britové dali ve čtvrtečních volbách jasně najevo, že už mají tahanic kolem brexitu plné zuby a už ko…