Babiš odmítl Prymulův plán na zapisování v hospodách. Ministr si posypal hlavu popelem

1. 10. 2020 21:46

Ministr zdravotnictví Roman Prymula odpoledne v Poslanecké sněmovně překvapil nápadem, že by se hosté restaurací měli při vstupu zapisovat kvůli snadnějšímu dohledání případných kontaktů nakažených. Premiér Babiš ale následně v televizní debatě uvedl, že se jedná o nesmysl.

Babiš odmítl Prymulův plán na zapisování v hospodách. Ministr si posypal hlavu popelem
Foto: repro TV Prima, tan
Popisek: Roman Prymula v Partii
reklama

Ministr Roman Prymula odpoledne (čtvrtek) v Poslanecké sněmovně odpovídal na interpelaci poslance Pirátů Ondřeje Profanta. Ten ve svém dotazu zmínil, že „v zahraničí se lidé zapisují, když jdou třeba do restauračních zařízení a podobné prvky, které tam... Třeba v Británii je to de facto už automatizované a díky tomu tam lidé můžou relativně normálně žít“... a ptal se ministra Prymuly, zda se toto opatření (vedle jiných jmenovaných) bude zavádět i u nás.

Ministr Prymula k tématu zapisování hostů reagoval: „Plánujeme podobná opatření, která jste tady zmínil v tom slova smyslu, že lidé, kteří budou chodit do restaurací, se tam zapíší tak, jako to je třeba v Německu. Je to věc, která výrazně umožní potom trasování v případě právě zapojení chytré karantény.“

Jeho slova vyvolala rozruch i mezi lidmi, kteří doposud vládní opatření podporovali. V osm večer šel premiér Babiš do velké předvolební televizní debaty s předsedy ostatních sněmovních stran. A pět minut před jejím začátkem ministr Prymula svůj výrok ze Sněmovny na Twitteru podstatně korigoval ve smyslu, že se jednalo pouze o jednu z variant „plánu“, mající velmi nízkou pravděpodobnost.

„Nikdo neřekl, že bude registrace v restauracích zavedena, je to jen teoretické opatření, pravděpodobnost asi 10–15 %. Je to jen bouře ve sklenici vody,“ napsal na svůj ministerský Twitter.

Když další uživatelé Twitteru trvali na tom, že jeho slova nemluvila o žádném hypotetickém teoretizování, ministr se omluvil, že se ve Sněmovně vyjádřil nepřesně.

Premiér Andrej Babiš pak v debatě nápad komentoval slovy: „Je to nesmysl, bylo to vytržené z kontextu.“ V dalším průběhu debaty označil zavádění tohoto opatření za „dezinformaci“ a rozčiloval se, že Prymula nic takového neřekl.

Ostatní účastníci debaty, nejhlasitěji Ivan Bartoš, trvali na tom, že ministr Prymula přesně toto řekl, a Vít Rakušan z hnutí STAN si neodpustil sarkastickou poznámku, jak si premiér Babiš může být tak jistý, když ve Sněmovně na interpelacích vůbec nebyl.

Premiérovi je neúčast na čtvrtečních interpelacích vyčítána poslanci často; v tomto případě byla ale důvodem účast premiéra na summitu EU v Bruselu, ze kterého přiletěl až těsně před začátkem televizní debaty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

21:55 Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

Na lidi, kteří nedodržují vládní opatření v boji proti koronaviru, apeluje na instagramu bývalá mode…