Babiš píše Sobotkovi: Čerpání eurodotací ministerstvo nebrzdí

18.05.2016 12:19

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s výtkami premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ohledně čerpání evropských fondů. Sobotka žádal v dopisu po ministrovi vysvětlení, proč nebyl minulý týden na jednání o fondech, a vyčetl mu, že jeho úřad nezpracoval důležitý dokument. Babiš v odpovědi odmítl, že Ministerstvo financí způsobuje největší překážky pro úspěšné čerpání strukturálních a investičních fondů.

Babiš píše Sobotkovi: Čerpání eurodotací ministerstvo nebrzdí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

„Tuto tezi odmítám, protože je zcela nepravdivá a považuji za skandální, že informace o ní mají k dispozici média dříve než ministr financí,“ napsal Babiš v odpovědi, kterou dnes ČTK poskytla jeho spolupracovnice Lucie Kubovičová. Z jednání Rady Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF) se ministr, jak uvedl, řádně omluvil, byl připraven ho zastoupit odborný náměstek.

Babiš navíc poukázal na to, že jelikož rada projednává zásadní odborné otázky ohledně auditního orgánu, který je na něm nezávislý, nepokládá svou účast za vhodnou ani účelnou. „Skutečnost, že podle statutu Rady ESIF je účast ministra nezastupitelná, považuji za zcela nelogickou,“ napsal ministr.

Babiš také zdůraznil, že auditní orgán ministerstva provádí prověrky ověření nastavení operačních programů prioritně. Případná prodlení působí podle něho opožděné přípravy řídících orgánů, například ministerstev průmyslu a obchodu, školství a pro místní rozvoj. Dokument k centralizované správě finanční nástrojů je od pondělí ve vnějším připomínkovém řízení.

„Záleží teď především na aktivitě řídicích orgánů a zejména na Ministerstvu pro místní rozvoj jakožto gestorovi monitorovacího systému, zda a kdy ČR začne čerpat finanční prostředky ESIF,“ dodal Babiš.

Předseda hnutí ANO se v den porady o dotacích sešel s lékaři v karlovarské nemocnici, o čemž informoval na sociálních sítích. Na jednání o dotacích chyběli podle serveru iHned.cz, jenž na Sobotkův dopis Babišovi v úterý upozornil, i další ministři. Premiér proto svolal na 1. června mimořádné jednání na toto téma.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Akorát se snažíte blejt špínu na premiéra“. Čapí hnízdo v plzeňské debatě, Baxa s Bernardem vytočili lídryni ANO

23:02 „Akorát se snažíte blejt špínu na premiéra“. Čapí hnízdo v plzeňské debatě, Baxa s Bernardem vytočili lídryni ANO

Lídři Plzeňského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastn…