Babiš přichází s plánem, jak ještě více snížit zadlužení státu

14.03.2014 7:21 | Zprávy

S novou taktikou, jak snížit státní dluh, přichází ministr financí Andrej Babiš. Chce co nejvíce omezit využívání krátkodobých dluhopisů, které jsou pro stát nevýhodné. Místo nich chce využít dočasně volné státní peníze, část jich hodlá dokonce s pomocí makléřů investovat. Informují o tom páteční Hospodářské noviny.

Babiš přichází s plánem, jak ještě více snížit zadlužení státu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

List to ilustruje na tomto příkladu: „Státní fond dopravní infrastruktury nahlásí, že na stavbu vybrané silnice bude potřebovat pět miliard, a to za šest měsíců. Ministerstvo financí bude vědět, že půl roku může těchto pět miliard použít na snížení půjček nebo ke krátkodobé konzervativní investici,“ napsal deník.

S Babišovým plánem prý souhlasí i premiér Bohuslav Sobotka.

Volné peníze ale nebude investovat ČNB. „Prostředky točí v obchodech s výnosem 0,04 procenta. A stát si proti tomu půjčuje i superkrátkodobě, na pár dní, za 0,06 procenta,“ popsal listu postupy ČNB šéf Babišových ekonomických poradců Aleš Michl. Místo centrální banky proto bude dočasně volné peníze investovat skupina makléřů.

Podle deníku také Michl uvedl, že pokud se zmíněným způsobem podaří splnit cíl Ministerstva financí, aby si stát půjčoval o 50 miliard korun méně než dosud, na úrocích to přinese úsporu 750 milionů korun.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

MUDr. Milan Brázdil byl položen dotaz

Podle mě dezinformujete vy, když tvrdíte, co tvrdíte

Dobrý den, pane Brázdile, obracím se na vás zde, protože mi to přijde důvěryhodnější, i když mi zřejmě neodpovíte, snad si to aspoň přečtete. Jestli vás zajímá, co si myslím o korespondenční volbě tak vám řeknu, že je mi to úplně jedno, spíš mě štve, že vy poslanci (koalice i opozice) řešíte právě t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

20:53 Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

Ministryně obrany Jana Černochová měla zakázat náčelníkovi generálního štábu Karlu Řehkovi zřízení o…