Babiš se dnes setká mimo jiné s tureckým prezidentem Erdoganem

03.09.2019 6:03

Českého premiéra Andreje Babiše dnes na státní návštěvě v Ankaře čeká mimo jiné jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Chce si s ním vyměnit názory na mezinárodní otázky a posílit vzájemné vztahy.

Babiš se dnes setká mimo jiné s tureckým prezidentem Erdoganem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Babiš se dál mimo jiné setká s ministryní obchodu Ruhsar Pekcanovou. Kromě Babiše je v Turecku také ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Společně s podnikatelskou misí vedenou prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým předseda vlády mimo jiné navštíví mauzoleum zakladatele Turecké republiky Mustafy Kemala Atatürka.

S Erdoganem bude Babiš hovořit například o podpoře vzájemné obchodní výměny, spolupráci v oblasti migrace či boji s terorismem. "S panem prezidentem Erdoganem budu jednat o všech oblastech našich bilaterálních vztahů a samozřejmě otevřeme i konzulární témata," napsal Babiš ČTK na dotaz, zda bude v Ankaře řešit také situaci dvojice českých občanů Markéty Všelichové a Miroslava Farkase, kteří byli odsouzeni za spolupráci s bojovníky milic syrských Kurdů YPG, jež jsou v Turecku považovány za teroristickou organizaci.

Babiš chce v Turecku také jednat o projektu Adularya, který obsahuje nedokončenou hnědouhelnou elektrárnu Yunus Emre a sousední lignitový důl a na kterém se podílely české firmy. V srpnu se uskutečnilo třetí kolo tendru na prodej elektrárny, opět se ale nepřihlásil žádný zájemce. Projekt byl jedním z důvodů, které přivedly do úpadku společnost Vítkovice Power Engineering, jež byla hlavním dodavatelem stavby. Uhlí údajně neodpovídá kvalitě, na jakou byly kotle elektrárny stavěny. Dostavba by mohla přijít až na více než tři miliardy korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Cílem vykonstruované Kroupovy kauzy bylo shození vlády!“ Expremiér Paroubek ohromil. V pozadí vystupuje jméno známého advokáta

10:40 „Cílem vykonstruované Kroupovy kauzy bylo shození vlády!“ Expremiér Paroubek ohromil. V pozadí vystupuje jméno známého advokáta

„Je to přeexponované, nepravděpodobné na první pohled. Hamáček se nikdy nepustil do žádného politick…