Babiš se se svým britským protějškem Johnsonem dohodl na setkání s představiteli V4

24.09.2019 19:33

Britský premiér Boris Johnson se chce setkat s představiteli zemí Visegrádské čtyřky (V4), kterou tvoří kromě České republiky také Slovensko, Polsko a Maďarsko. V New Yorku to dnes novinářům řekl český premiér Andrej Babiš s tím, že se na této schůzce s Johnsonem v pondělí dohodl a že setkání by se mohlo uskutečnit ještě před říjnovým summitem Evropské unie. Pro Babiše bylo osobní setkání s Johnsonem v roli britského premiéra první, dosud spolu jednali pouze telefonicky.

Babiš se se svým britským protějškem Johnsonem dohodl na setkání s představiteli V4
Foto: ČT
Popisek: Vlajky zemí Visegrádské čtyřky a EU

Babiš se s Johnsonem setkal na okraj pondělního klimatického summitu, který svolal generální tajemník OSN António Guterres. „Britové jsou naši strategičtí partneři,“ napsal dnes o jednání Babiš na Twitteru s tím, že mu popsal sílu V4 a zájem čtyřky vyřešit brexit dohodou. „Jsem rád, že slíbil, že nás navštíví v Praze,“ dodal český premiér.

Později novinářům řekl, že schůzka s V4 by mohla být ještě před unijním summitem, který se koná 17. a 18. října. „Ale uvidíme, má dost svých problémů,“ poznamenal Babiš s odkazem na složitou situaci v Británii, která by měla k 31. říjnu opustit Evropskou unii. Johnson trvá na tom, že Londýn v tomto termínu odejde, a to s brexitovou dohodou, nebo bez ní.

„Zdůraznil jsem mu, že Evropa není pan (francouzský prezident Emmanuel) Macron, paní (německá kancléřka Angela) Merkelová, (předseda Evropské komise Jean-Claude) Juncker ještě do konce října, ale že i V4 je silný blok,“ řekl Babiš o tématu hovoru s Johnsonem.

Podle českého premiéra je důležité, aby se do řešení brexitové otázky zapojila více také V4. „Teď to vypadá, že má Británie problém, ale v momentě hard (tvrdého) brexitu budeme mít problém všichni,“ uvedl. „My se určitě budeme na Evropské radě snažit víc zasahovat a mluvit a nenechat to jen na (brexitovém vyjednávači EU Michelu) Barnierovi,“ řekl Babiš k nadcházejícímu unijnímu summitu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do p*dele, kde je nový Menšík a Kopecký? Proč tam nedáte Nárožného? Slavný Čech se rozčílil na filmaře

7:45 Do p*dele, kde je nový Menšík a Kopecký? Proč tam nedáte Nárožného? Slavný Čech se rozčílil na filmaře

Designér a herní vývojář Daniel Vávra se na svém facebookovém profilu vyjádřil k podle svých slov ot…