Babiš se setká s finským premiérem, chce mluvit o EU a vzdělávání

21. 5. 2018 6:25

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a jeho finský protějšek Juha Sipilä dnes projednají společné zájmy obou zemí v Evropské unii. Babiš chce s finským premiérem mluvit například o rozpočtu EU nebo o reformě unijního azylového systému. V programu českého premiéra je také česko-finské podnikatelské fórum nebo návštěvy ve finských školách. Babiš rovněž za Česko podepíše memorandum o připojení k činnosti centra pro boj s hybridními hrozbami.

Babiš se setká s finským premiérem, chce mluvit o EU a vzdělávání
Foto: Daniela Černá
Popisek: Andrej Babiš

Babiš, kterého na návštěvě ve Finsku doprovází manželka Monika, před cestou mluvil o tom, že se chce inspirovat finským vzdělávacím systémem. Zmínil, že na rozdíl od Česka je učitelství ve Finsku prestižním povoláním. Finské školství by se podle premiéra v demisi mohlo stát vzorem pro reformu českého vzdělávacího systému.

Premiéra čeká také setkání se šéfem finské diplomacie. Hlavním tématem politických schůzek má být spolupráce s Finskem v EU a hledání společných zájmů obou zemí. Babiše zajímá zejména téma migrace nebo rozpočet EU.

Babiš ve Finsku podepíše memorandum, jímž se Česká republika připojí k činnosti evropského centra pro boj s hybridními hrozbami, které funguje v Helsinkách od dubna 2017 pod patronátem NATO a EU. Čeští experti díky tomu získají přístup k postupům, kterými je možné čelit dezinformačním kampaním.

Naposledy navštívil Finskou republiku ve funkci předsedy vlády Petr Nečas v roce 2013. Naopak posledním finským premiérem, který zavítal na návštěvu do České republiky, byl v roce 2008 Matti Vanhanen.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Ministr Petříček se natočil, jak hovoří s obrázkem Václava Havla

21:16 VIDEO Ministr Petříček se natočil, jak hovoří s obrázkem Václava Havla

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) využil možnosti posadit se do automobilu VW Golf Václava Hav…