Babiš u Trumpa: Na premiéra nastoupí spousta Američanů. Monika půjde za dveře. A už padla zlá slova

05.03.2019 8:55

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes po poledni odletí na návštěvu Spojených států. Ve čtvrtek večer SEČ ho čeká jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, se kterým chce mluvit zejména o kybernetické bezpečnosti, mezinárodní situaci a o zachování obchodu bez bariér mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Babiš bude po osmi letech prvním českým premiérem, který dostal pozvání na bilaterální jednání v Bílém domě. A k setkání se vyjádřil mimo jiné také bývalý europoslanec Libor Rouček.

Babiš u Trumpa: Na premiéra nastoupí spousta Američanů. Monika půjde za dveře. A už padla zlá slova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Lidové noviny píší o tom, že Babiš se u Trumpa mimo jiné také přimluví za česká auta. Zvažovaná americká cla by totiž Česko mohla připravit až o půl procenta HDP a 25 tisíc pracovních míst. „Názory prezidenta Trumpa na tuto věc mě přirozeně velmi zajímají a jsem připraven s ním diskutovat o obchodních vztazích mezi EU a USA,“ zmínil Babiš. 

Anketa

Cítíte se víc jako Čech, či jako Evropan?

hlasovalo: 21742 lidí

Babiš se chce při cestě v USA věnovat i posílení spolupráce ve vědě a výzkumu. Podle svého dřívějšího vyjádření by měl ve středu, den před přijetím v Bílém domě, jednat se zástupci amerických univerzit a vědeckých institucí. Ve Spojených státech bude český premiér do pátku.

Jednání Donalda Trumpa s českým premiérem Andrejem Babišem se zúčastní velmi silná sestava mužů. Bude mezi nimi i viceprezident Michael Pence, šéf diplomacie Mike Pompeo, poradce pro národní bezpečnost John Bolton či americký velvyslanec v Praze Stephen King. Babiš letí jen s manželkou, bez dalších ministrů. 

Monika Babišová pak, zatímco její manžel bude jednat s americkou delegací, usedne s manželkou americké hlavy státu Melanií Trumpovou v západním křídle Bílého domu. Do Oválné pracovny budou obě dámy moci až po skončení mítinku prezidenta Trumpa s Babišem. 

 „Koukám, jak se Andrej Babiš natřásá, že byl pozván do Bílého domu. Dost neprávem. Česká Republika je totiž jedinou západní zemí, jejíž prezident či premiér ještě nebyli u prezidenta Trumpa. Bílý dům zevnitř dávno poznali evropští premiéři od Norska po Albánii, prezidenti Slovenska či Slovinska a mnoha dalších i těch nejmenších zemí. Česká republika v tomto seznamu doposud chyběla. V roce 30. výročí pádu komunismu a 20. výročí vstupu do NATO by to byla ostuda. A protože prezident Zeman má do Bílého domu vstup zakázán, pozván byl premiér. Nic víc a nic méně. Že tímto premiérem je zrovna bývalý nomenklaturní komunista a estébák je jen smutnou ironií osudu. Za kterou se můžeme sami,“ zkonstatoval v souvislosti s návštěvou premiéra bývalý europoslanec Libor Rouček. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trikolóra: Primátore Hřibe, už vůbec nic nedělejte! Šokující příklad vaší neschopnosti

10:44 Trikolóra: Primátore Hřibe, už vůbec nic nedělejte! Šokující příklad vaší neschopnosti

Hnutí Trikolóra je přesvědčeno, že magistrát pod vedením primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) nerespektuj…