Babiš udělá cokoliv, aby se vyhnul soudu. Právník zmínil scénář, ve kterém hází lano prezident Zeman

18. 8. 2017 14:17

Právník a publicista Tomáš Němeček se v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV vyjádřil k policejní žádosti o stíhání Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo. Andrej Babiš podle jeho názoru udělá všechno, aby se vyhnul soudu. Může třeba požádat o pomoc prezidenta Zemana, který může Babišovi vyhovět. Za jednu konkrétní protislužbu...

Babiš udělá cokoliv, aby se vyhnul soudu. Právník zmínil scénář, ve kterém hází lano prezident Zeman
Foto: archiv OF
Popisek: Antibabišovské obrázky

Hned na úvod Tomáš Němeček zdůrazňuje, že Babiš ještě není ani stíhán policií, natož aby byl obviněn a posléze případně i odsouzen. K žádnému z těchto tří kroků vůbec nemusí dojít. Babiš podle Němečka udělá hodně proto, aby nebyl obviněn, protože obviněné politiky většinou čeští voliči nevidí jako mučedníky. A Babiš přitom chce vypadat právě jako mučedník.

„Mám pocit, že čeští voliči nemají rádi stíhané politiky. A pokud je někdo stíhán za dotační podvod, tak to většina lidí za mučení nepovažuje, ale spíš za naplnění spravedlnosti,“ prohlásil Němeček.

Celý rozhovor naleznete ZDE.

Andrej Babiš také rád argumentuje tím, že ta kauza je stará devět let, a teď ji najednou někdo vytahuje před volbami. Podle Němečka to není pravda, protože kauza Čapí hnízdo se vyšetřuje od počátku roku 2016 a to bylo do voleb ještě daleko. Neměli bychom prý také zapomínat na to, že vyšetřování prověřila i vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová a konstatovala, že na straně státních orgánů nedošlo k průtahům. Pokud se v kauze nějaké objevily, došlo k nim podle Bradáčové na straně soukromých subjektů. „Čtu to jako celkem zjevnou narážku, že ty průtahy způsobovalo impérium Andreje Babiše,“ shrnul situaci Němeček.

Andrej Babiš

  • ANO 2011
  • Premiér v demisi
  • předseda vlády

Podle Němečka je dobře, že tohle všechno víme před volbami, protože občané si dokážou udělat názor. Policie stíhá každý trestný čin, o kterém se dozví, a z tohoto hlediska je to v pořádku. Faktem také je, že za menší dotační podvody byli lidé pravomocně odsouzeni na pět a více let. „Tresty jsou reálné a je to vážná hrozba,“ vyjádřil názor Němeček.

Myslím si, že Andrej Babiš udělá cokoli, aby se vyhnul procesu, natož snad aby nastoupil ten trest. V té nejjednodušší variantě to může znamenat, že v té nové Sněmovně, která vzejde ze sněmovních voleb, může mít hnutí ANO větší váhu, může se podílet na sestavení většinové vlády a nová většina možná neodhlasuje vydání Babiše, tím pádem bude stíhání na čtyři roky přerušeno,“ řekl Němeček.

Do celé kauzy se může zapojit ještě prezident Miloš Zeman. Jednou z pravomocí hlavy státu je, že může nařídit zastavení trestního stíhání. Potřebuje k tomu sice spolupodpis premiéra, ale pokud bude premiérem Babiš, lze si představit, že oba pánové takové nařízení podepíšou. „Např. výměnou za to, že Andrej 'Babiš podpoří Miloše Zemana v prezidentské volbě,“ spekuloval Němeček.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Komentátor serveru Aktuálně.cz Martin Fendrych k tomu dodává, že voličům je celkem zřejmé, o co v kauze Čapí hnízdo jde. Ačkoli uznává, že k celému případu ještě nemáme soudní verdikt, dlouho ho mít nebudeme, a dokud nebude na stole, Babiš je nevinný, ale už na první pohled je patrné, že firma Čapí hnízdo byla vyvedena z mamutího holdingu Agrofert, aby mohla požádat o dotaci, na kterou by Babišův holding kvůli své velikosti nikdy nedosáhl. Když byla dotace vyčerpána, „Čapák" se zase vrátil pod křídla jednoho z nejbohatších Čechů.

Fendrych proto považuje za poněkud zvláštní rozhovor, který bývalý český ministr financí poskytl serveru Aktuálně.cz, v němž tvrdí, že policie postupuje přes čáru, pokud mezi zainteresované osoby začleňuje i jeho rodinu. Jenže zmíněnou rodinu nikdo nenutil, aby se do projektu firmy Čapí hnízdo zapojovala. Kdyby to neudělala, dnes by nebyla v hledáčku policie.

Komentář naleznete ZDE.

Jako perličku Fendrych vytahuje z rozhovoru větu, že druhému nejbohatšímu Čechovi nikdy nešlo o peníze. Z úst miliardáře je zvláštní něco takového slyšet. „Zřejmě žije jako rozdvojená osobnost, přičemž jedné jeho části, dosud neznámé, nejde o prachy,“ napsal k tomu Fendrych.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Objevili jsme další peníze Bartoškovi: Na festival do Varů míří miliony z kraje. Asi za to bude stánek v luxusním hotelu

13:10 Objevili jsme další peníze Bartoškovi: Na festival do Varů míří miliony z kraje. Asi za to bude stánek v luxusním hotelu

ParlamentníListy.cz se zřejmě jako jediné médium snaží pečlivě mapovat finanční prostředky, které ka…