Babiš uspěl na těch místech ČR, kde Zeman, na jeho zisk ale nedosáhnul

15.01.2023 6:50

Předseda ANO Andrej Babiš v prvním kole voleb hlavy státu uspěl podle analýzy ČTK v okresech, kde před pěti lety bodoval současný prezident Miloš Zeman, který představitele nejsilnějšího opozičního hnutí doporučil za svého nástupce. Shoda mezi jejich výsledky představovala 94,5 procenta. Na Zemanův zisk ale v letošních volbách Babiš nedosáhl.

Babiš uspěl na těch místech ČR, kde Zeman, na jeho zisk ale nedosáhnul
Foto: FCB
Popisek: Andrej Babiš po 1. kole

Bývalý představitel české armády a ANO Petr Pavel, který první kolo voleb těsně vyhrál, se naopak prosadil v oblastech, kde si v roce 2018 nejlépe vedli bývalý předseda Akademie věd a současný senátor Jiří Drahoš (za STAN) a dřívější předseda vlády a ODS Mirek Topolánek. Drahošovy a Pavlovy oblastní výsledky se shodovaly z 86,8 procenta, v případě Topolánka z 83,7 procenta.

Babiš v prvním kole volby zaostal za výsledkem svého podporovatele, současného prezidenta Zemana, který v roce 2018 při obhajobě mandátu získal 38,56 procenta hlasů. V absolutních číslech tehdy Zemana v úvodním rozstřelu volilo 1,985.547 lidí. Babiš nyní dostal 34,99 procenta hlasů, což představovalo 1,952.213 hlasů, přičemž k volbám přišlo zhruba o 447.000 lidí víc než před pěti lety.

Předseda ANO zabodoval v obci Chobot na Strakonicku, kde Zeman před pěti lety získal procentuálně nejvíce hlasů v porovnání s ostatními obcemi. Získal tam 84 procent hlasů. Babiše tam nyní volilo 17 z 26 příchozích voličů, což představovalo 65,38 procenta. Podobně Pavel se prosadil ve Staňkovicích na Litoměřicku, kde pro Drahoše v prvním kole před pěti lety hlasovaly tři čtvrtiny voličů. Generál tam nyní dostal 52,6 procenta hlasů.

Šéf ANO podle očekávání bodoval v okresech, kde předloni na podzim ve sněmovních volbách dosahovalo nejlepších výsledků jeho hnutí. Shoda představovala 97,3 procenta. Prosadil se také v oblastech s voliči SPD, V tomto případě shoda dosáhla 83,3 procenta. Podle předsedy SPD Tomia Okamury se SPD teprve rozhodne, koho podpoří ve finále.

Babiš ale se svými téměř 35 procenty hlasů zaznamenal vyšší výsledek, než kdy mělo jeho hnutí ANO ve sněmovních volbách. V roce 2017 získalo ANO ve sněmovních volbách 29,64 procenta hlasů, což v absolutním čísle představovalo 1,500.113 hlasů. Nyní Babiš získal ještě zhruba o 452.000 hlasů víc. Proti výsledku ANO v roce 2021 získal zhruba o 494.000 hlasů víc. Výsledek ANO v tehdejších sněmovních volbách byl 27,12 procenta.

Pavla volili nejčastěji tam, kde se před půldruhým rokem při sněmovních volbách prosadila koalice Pirátů a STAN. Shoda mezi nimi představovala 80,9 procenta. V případě oblastí volicích koalici Spolu, tedy ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, shoda dosáhla 74,4 procenta.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …