Babiš v Bílém domě. Vzpomínal na americkou manželku Masaryka i výročí vstupu do NATO

7. 3. 2019 20:16

Událost, kterou redaktoři České televize prohlásili za „hlavní diplomatickou událost posledních osmi let“, propukla kolem dvacáté hodiny středoevropského času. Premiér Andrej Babiš byl přijat prezidentem USA Donaldem Trumpem v Bílém domě.

Babiš v Bílém domě. Vzpomínal na americkou manželku Masaryka i výročí vstupu do NATO
Foto: Screen ČT
Popisek: Donald Trump a Andrej Babiš s manželkami v Bílém domě
reklama

Vše začalo přesně podle naplánovaného minutovníku v 19:40 našeho času, kdy kolona vozidel vyjela z hotelu k Bílému domu. Před jeho Západním křídlem zastavila přibližně v 19:45, v místech, kde již čekal prezident Trump s manželkou Melanií. Premiér s chotí Monikou se pozdravili s prezidentským párem a zmizeli v útrobách Bílého domu.

Jednání má po dvacáté hodině probíhat v Oválné pracovně, proslulé kanceláři amerických prezidentů. Trump s Babišem by měli dvacet minut jednat mezi čtyřma očima, pak by se k nim měli přidat další vyjednavači.

Není jasné, o čem se bude jednat. Spekuluje se, že ze strany USA je zájem jednat především o energetice, konkrétně o dodávkách amerického plynu a o tendru na dostavbu českých jaderných elektráren.

Oba státníci v doprovodu manželek usedli v pracovně u krbu. Ze záběrů vysílaných živě ČT bylo vidět, že hovornější byl Andrej Babiš, který rovněž temperamentně gestikuloval, Donald Trump spíše poslouchal.