Babiš ve svých novinách polemizuje s názorem Hospodářské komory na elektronická kontrolní hlášení

4. 9. 2014 10:26

S nesouhlasným stanoviskem Hospodářské komory k plánovanému zavedení elektronického kontrolního hlášení, které má napomoci lepšímu výběru daně z přidané hodnoty (DPH), polemizuje na komentářové stránce Lidových novin ministr financí Andrej Babiš. Podle jeho názoru by zavedení elektronického hlášení přispělo k lepšímu výběru DPH, což by mohlo přispět k pozdějšímu snížení daňové zátěže.

Babiš ve svých novinách polemizuje s názorem Hospodářské komory na elektronická kontrolní hlášení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Babiš v prvé řadě argumentuje tím, že DPH je důležitá daň, protože její výnos přesahuje výnos daně z příjmů právnických i fyzických osob a všech majetkových daní dohromady. Jenže státu se nedaří vybírat DPH v řádu miliard korun.

Podle ministra financí se DPH krade na výstupu. „Ti, kteří by daň odvádět měli, ji prostě neodvedou,“ uvedl s tím, že se krade i na vstupu. „Řetězce společností si přeprodávají zboží, DPH nezaplatí, ale žádají po státu vrácení daně, která nebyla nikdy odvedena,“ vysvětlil.

Když to nezměníme, chytrým lumpům budeme dál neoprávněně vyplácet miliardy

Ironicky k tomu podotýká, že můžeme zachovat současný stav, protože DPH se přece kradla vždycky, tak proč to měnit. „Občas chytíme pár hloupých lumpů. Chytřejším lumpům neoprávněně vyplatíme miliardy,“ poznamenal s tím, že když nebudou vybrané daně stačit, tak je prostě možné je zvýšit. Vyšší daň se zaměstnancům srazí přímo z jejich platů. „Je to z minulosti dobře vyzkoušené,“ pokračoval Babiš v ironickém duchu s nepřímou narážkou na předchozí vlády.

Ministr uvádí, že daně mohou být nízké pouze tehdy, pokud je platí všichni. Proto je nutné lumpům zkomplikovat život tím, že se zavede elektronické hlášení zdanitelných plnění mezi plátci DPH. „Pomůže to daňové správě chytit lumpy a v konečném důsledku zjednoduší život statisícům plátců DPH,“ uvedl Babiš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace před parlamentem? Zcela nezákonná. Zkušená pořadatelka Lenka Procházková srovnává s vlastní zkušeností a hovoří o metodách z Majdanu

21:48 Demonstrace před parlamentem? Zcela nezákonná. Zkušená pořadatelka Lenka Procházková srovnává s vlastní zkušeností a hovoří o metodách z Majdanu

Nad tím, že desítkám demonstrantů umožnili policisté ve středu 11. července oblehnout hlavní vchod d…