Babiši, málo, řekli hospodští. Klaus ml. dal výzvu, která naštve

15.12.2020 7:25

Vláda znovu zavře hotely, pivovary i restaurace. Jejich provozovatelé a majitelé už toho začínají mít dost. Mají pocit, že si z nich vláda udělala covidového obětního beránka a hrozí, že na protest nezavřou. Předseda Trikolóry Václav Klaus mladší se restauratérů zastal a prohlásil, že jsou vystaveni genocidě. Kabinet Andreje Babiše (ANO) slibuje, že restauracím a hospodám podá pomocnou ruku, ale tentokrát tím majitele a provozovatele takových zařízení už neuklidnil.

Babiši, málo, řekli hospodští. Klaus ml. dal výzvu, která naštve
Foto: Redakce
Popisek: Pivo
reklama

Česko se stále nachází ve 3. stupni protiepidemického systému známého pod zkratkou PES. Kupříkladu Pardubický kraj však už na bodové škále zmíněného systému odpovídá stupni pátému. Epidemická situace tedy není právě nejnadějnější. Vláda i přesto rozhodla, že obchody zůstanou i ve čtvrtém stupni otevřené a zavřou se hospody, restaurace a hotely.

Provozovatelé pivovarů, restaurací a hospod se proti tomu ostře ohradili.

My tady nejsme rádi, raději bychom pracovali, vařili pivo, věnovali se své činnosti. Bohužel tato vláda nás dohnala k opravdu zoufalým krokům. Proto tady dneska sedíme," varoval na tiskové konferenci v Teplicích na severu Čech Jiří Janeček, bývalý poslanec za ODS a v současnosti majitel pivovaru Malý Janek ve středních Čechách.

„Jestliže jsme součástí EU a to tedy zatím věříme, že jsme, tak proč nemáme stejné kompenzační balíčky, jako jsou v Rakousku a v Německu, to znamená 80 procent z tržeb z minulých období,“ pokračoval v kanonádě majitel pivovaru. „Chtěl bych jasně říci, že jestli nepřijde nějaký kompenzační balíček ve výši 80 procent a jestliže nepřijdou finanční prostředky velmi rychle na účty zavřených podniků, postižených restaurací, tak si nedokážeme představit, že nebudeme nadále plnit jakákoli vládní protikrizová opatření, protože tentokrát bychom zavřeli už napořád,“ přidal další ránu Janeček.

Nakonec konstatoval, že vláda jen šíří chaos.

„My to děláme, abychom si zachránili holé životy, proto tady dneska jsme. Vláda nám není schopná vysvětlit svá opatření a další uzavření, které se blíží, tak jeden ministr říká, že v úterý, druhý říká, že ve čtvrtek a třetí říká, že v pátek. Pak oni svolají nějakou tiskovku a tam nám jeden vyhrožuje, že nás zavře, druhý říká, že pro nás chce stoprocentní balíčky. Takhle se v tomhle státě nedá fungovat, to přece není možný,“ vypěnil znovu Janeček.

Předseda Trikolóry a poslanec Václav Klaus mladší se hospodských a restauratérů jasně zastal a poslal vzkaz policii. Požádal strážce zákona, aby se nepodíleli na genocidě živnostníků.

Zamýšlel se také nad tím, jak bude vypadat 6. stupeň systému PES, pakliže ho vláda přidá.

„V šestém stupni PES bude opatření ‚trest smrti pro hospodský‘. Pochopitelně si to zasloužej za ‚schvalování epidemie‘, ale některých mi bude líto. A teď vážně: vyzývám řadové policisty, ať naháněj lumpy a drbany a nepodílej se na ekonomické genocidě živnostníků! (V Praze, Brně a Plzni, kde je hospod nejvíc a největší hustota lidí - je epidemie nejslabší),“ napsal Klaus na sociální síti Facebook.

Váýclav Klaus promluvil o genocidě živnostníků

Vláda Andreje Babiše (ANO) sice slibuje, že tentokrát restauracím a hotelům opravdu pomůže, i když to bude stát asi 10 miliard, které vláda hodlá rozdat skrze program covid-gastronomie. Podle serveru Lidovky.cz by v něm restauratéři měli dostat příspěvek 400 korun na každého zaměstnance na každý den, kdy musí mít zavřeno, ale majitelé už teď upozorňují, že by potřebovali významnější pomoc v podobě např. 70 procent loňských tržeb, jak je to v Německu či v Rakousku.

„Kompenzace formou podílu z loňských tržeb je ve všech ohledech jednodušší, prokazatelnější, administrativně méně náročná. Má to všechna nej. Vláda touto cestou jít nechce a já beru ta přijatá opatření jako určitý kompromis,“ reagoval spolumajitel restaurací společnosti Hospodska Luboš Kastner.

Na rakouský a německý model však vláda nechce přistoupit.

„My jdeme cestou kompenzace nákladů, což nelze kombinovat s kompenzací tržeb. Tím bychom popřeli třeba úspěšný program Antivirus. Kompenzace tržeb je značně nákladný systém, v Německu si to už uvědomují, a není fér pro všechny, některým by pomohl hodně, jiným minimálně,“ uvedl v pondělí Havlíček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„ČT slouží palestinským teroristům, zrušme ji!“ Historik sledoval pokřivenou reportáž a šel do otáček

22:20 „ČT slouží palestinským teroristům, zrušme ji!“ Historik sledoval pokřivenou reportáž a šel do otáček

Česká televize porušuje objektivitu, upozorňuje Ivo Cerman. Soudí tak na základě její odvysílané rep…