Babiši, prodat Agrofert, vzkazují Piráti. A doplňují trestní oznámení

26.10.2020 18:51

Andrej Babiš má problém. Přišla reakce Evropské komise. Kvůli jeho Agrofertu teď České republice hrozí, že přijde o dotace z Bruselu. Piráti doplňují trestní oznámení. „Jednáme v zájmu občanů a našich firem,“ říkají. Babišovy firmy podle nich získávají na dotacích miliardy. Zprávu přineslo Echo24.

Babiši, prodat Agrofert, vzkazují Piráti. A doplňují trestní oznámení
Foto: Screen Youtube
Popisek: Premiér Andrej Babiš při debatě na fóru ve slovinském Bledu
reklama

Anketa

Babiš si stěžuje, že lidé dostatečně neomezili svůj pohyb a sociální kontakty. Myslíte, že vy osobně jste omezili pohyb a sociální kontakty dostatečně?

94%
6%
hlasovalo: 15025 lidí

Evropská komise poslala do České republiky svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě Komise o údajném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Podle auditu má Babiš přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem Agrofert a SynBiol. Česku kvůli tomu hrozí, že přijde o unijní dotace. Babiš střet zájmů dlouhodobě popírá.

Pirátská strana teď doplňuje trestní oznámení, které podala v roce 2019. „Pravděpodobné škody se tímto nezodpovědným jednáním podstatně zvyšují. Pokud Andrej Babiš hodlá pokračovat v politice, tak musí prodat Agrofert. Zakázky a dotace získává Agrofert na úkor poctivých podnikatelů, kteří zákony dodržují. Pirátský analytický tým proto dnes odešle doplnění k trestnímu oznámení,“ napsal k situaci předseda Pirátů Ivan Bartoš na svém twitteru.

Piráti v tiskové zprávě upozorňují na nedávné kauzy, kdy se v září stala vítězem pětimiliardového tendru Lesů ČR na lesnické práce společnost Uniles z koncernu Agrofert nebo na podporu projektu společnosti Lovochemie z koncernu Agrofert s rozpočtem přesahujícím šest miliard korun. Normální podnikatelé tak na dotace podle Pirátů nedosáhnou.

„Evropská komise potvrdila, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů ve svém předběžném i finálním auditu a ke stejnému závěru dospěli i právníci Evropské komise ve své analýze. Evropským úřadům postupně dochází trpělivost a České republice reálně hrozí značné škody, kdy si Andrej Babiš bere jako rukojmí občany České republiky a brání se tvrzením, že evropské úřady nemohou vykládat české zákony. Skutečnost je přitom přesně opačná. Evropská komise je povinna ověřovat, zdali dotace jsou přidělené v souladu s národními i evropskými předpisy,“ vysvětluje Petr Fojtík, hlavní pirátský analytik.

„Rozhodli jsme se podat doplnění k trestnímu oznámení obsahující popis dalších důkazů dokládajících porušování českých a evropských předpisů ke střetu zájmů. Obsahuje také přehled všech nenárokových dotací, které během posledních tří let přidělil Státní zemědělský a intervenční fond společnostem z koncernu Agrofert. Toto doplnění k trestnímu oznámení popisuje rovněž miliardové tendry a dotace, které byly v poslední době Agrofertu přidělené, popřípadě jsou teprve projednávané. Povinnosti Pirátů je této svévoli nepřihlížet a v zájmu občanů i našich firem situaci řešit,“ dodává k trestnímu oznámení další analytik Pirátů, Janusz Konieczny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: AZy
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČT? Xaver šokoval. Velká změna. Mnozí to nevydýchají

10:59 ČT? Xaver šokoval. Velká změna. Mnozí to nevydýchají

Člen Rady ČT Luboš Xaver Veselý ve svém pátečním streamu na youtubovém kanále Xaver Live své fanoušk…