Babišova drahota? Ne. Fialova drahota. Nový premiér se zapotí

13.10.2021 14:32 | Zprávy

Ekonom Lukáš Kovanda očekává v příštích měsících razantní zdražování cen potravin, energií a dalších komodit. Nové vládě situaci nezávidí ani ekonom Vladimír Pikora, podle kterého zdražování nastane v celé Evropě a česká vláda s tím nic moc nenadělá. Místo „Babišovy drahoty“ tak prý lidé budou brzy mluvit o „Fialově drahotě.“

Babišova drahota? Ne. Fialova drahota. Nový premiér se zapotí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Celkový stav ekonomiky a míra zadlužení státu po covidu bude podle obou ekonomů pro vládu těžkým nepřítelem a municí pro novou opozici. Podle Lukáše Kovandy bude kvůli ekonomické recesi celá řada předvolebních slibů nenaplněna. 

„Zejména slib snížení zadlužení na jeden a půl procenta hrubého domácího produktu. To totiž s sebou musí nést razantní navyšování daní, přiškrcování důchodů a sociálních dávek a omezování veřejných výdajů, jako takových, což může přinést zhoršení zdravotní péče, propouštění státních zaměstnanců, a to nejen úředníků od stolu, ale také policistů, zdravotníků, a tak dále. Do těchto nepopulárních kroků se ale žádná vláda nežene,“ vysvětlil Kovanda, že snížení zadlužení bude asi nesplnitelným slibem.

Vladimír Pikora zdůraznil, že draho bude v celé Evropě a Česká republika ekonomickou situaci a zdražování jen těžko sama vyřeší. „To není jenom český problém a dost těžko bude český ministr financí hledat nějaký recept, jak to elegantně vyřešit,“ upozornil Pikora v debatě pro server Blesk.cz. Připustil ale, že na zvyšování inflace a růst cen má vliv i vládní politika hnutí ANO, které nebývale zvyšovalo státní výdaje.

„Inflace je v České republice momentálně zhruba ze sedmdesáti procent dovezená a jestliže můžeme hovořit o chybách té končící Babišovy vlády, tak ta za inflaci zodpovídá tak zhruba z patnácti procent, a to si ještě musíme říct, že je částečně spoluvina i ODS, protože tím klíčovým, co popohání růst cen, je zrušení superhrubé mzdy,“ dodal Kovanda, že „Babišova drahota“ bude brzy „Fialovou drahotou“.  

„Věřím tomu, že se tak jako nyní říká inflaci Babišova drahota, tak za pár měsíců se z opozičních lavic dozvíme, že je to vlastně Fialova drahota,“ upozornil Kovanda, že se vláda stane velmi rychle terčem opoziční kritiky, kde nejspíše zasedne hnutí ANO a SPD.

Podle obou ekonomů se musí jak vláda, tak občané smířit s tím, že zdražování bude v příštích měsících pokračovat. „Až lidé uvidí na přelomu roku, jak se jim zdražuje elektřina a plyn, tak se zapotácí. To bude velmi nepříjemné čtení,“ varoval Kovanda s tím, že zvyšování cen energií přinese efekt razantního zdražování všech potravin.   

„Nyní se na nás řítí velké zdražování potravin, které už pozorujeme ve světě, a to se může projevit tím, že ti výrobci ponechávají cenu neměnnou, ale zmenšují balení, gramáž. Takže vy za stejnou cenu dostáváte menší kus té potraviny,“ vysvětli pojem „smrskflace“, který vychází z anglického slova „shrinkflation“, neboli laicky řečeno smrskávací efekt inflace.

„Já si neumím představit, které potraviny by nezdražovaly, skoro všude se projeví ta dražší energie, skoro všude se projeví ta dražší cena práce,“ doplnil Pikora. Zvyšování cen energií může podle Pikory ovlivnit jen Evropská unie, která ale nejspíše situaci nevyřeší, protože by musela jít proti své zelené politice.

S tím souhlasí Lukáš Kovanda, podle nějž dokonce EU bude chtít zdražování energií využít ve prospěch prosazení svých zelených cílů. „Chtějí to zdražit natolik, aby občané byli nuceni přejít na ty zelené zdroje. Ono se to očekávalo a Evropská komise říká otevřeně, že energetickou chudobou je v Evropské unii ohrožena třetina lidí, v České Republice, protože je to chudší země EU, je to zhruba 40 procent, to znamená nějaké 4 miliony lidí jsou tady ohroženy tím, že nebudou mít na placení účtu za plyn a elektřinu,“ varoval Kovanda.

Rozhodně nás podle obou ekonomů vlivem ekonomické recese, rostoucí inflace a pravicové vlády čeká období utahování opasků. Snaha o snížení státního dluhu totiž bude provázet omezení sociálních a veřejných výdajů a na to se prý lidé musí připravit.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

frakce

Tomu nerozumím.Frakce kterou založili Babiš Orbán a spol.nebudou mít žádny vliv Evr.Parlamentu ale můžou ohrozit a jsou nebezpečím pro Evropu

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vládní plukovník Foltýn: Jedničky a nuly, pravda a lež. Ječení o cenzuře z pochybných kruhů

19:53 Vládní plukovník Foltýn: Jedničky a nuly, pravda a lež. Ječení o cenzuře z pochybných kruhů

Plukovník Otakar Foltýn je koordinátorem strategické komunikace státu. „Cenzuru dělat nebudu. Kdo ří…