Babišova personální politika je nebezpečná, zní z Lidových novin

23. 2. 2019 10:25

Komentátor Lidových novin Petr Kamberský má za to, že Babiš neohrožuje českou demokracii tím, že mluví o zrušení Senátu, nýbrž tím, jaké lidi dosazuje do vlády. Třeba ministryni průmyslu za hnutí ANO Martu Novákovou, která hájila spíše mobilní operátory než voliče.

Babišova personální politika je nebezpečná, zní z Lidových novin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marta Nováková, ministryně průmyslu a obchodu
reklama

Když Babiš před volbami v roce 2017 rozdával svou knihu, ve které voličům popisoval, o čem zrovna sní, pokud zrovna nepracuje, lidé si povšimli toho, že uvažuje i o zrušení Senátu. Politologové varovali, že Senát představuje ústavní pojistku a jeho zrušení nemusí být za určitých okolností rozumné. Babiš však zatím neučinil žádné kroky, které by zrušení Senátu předznamenaly.

Přesto prý není demokracie před Babišem zcela v bezpečí. Ani ne tak kvůli rušení Senátu, ale spíše kvůli tomu, jaké lidi si vybírá do vlády. Předseda kabinetu rád říká, že dává přednost odborníkům před politiky. A právě tady se skrývá kámen úrazu.

„Do klíčových vládních exekutivních funkcí dosazuje lidi, kteří nemají demokratický mandát; naopak zvolené hvězdy jeho hnutí zůstávají v parlamentu bez vlivu na exekutivu. A to je malér, jak jsme viděli třeba na příkladu ministryně průmyslu Marty Novákové,“ napsal Kamberský.  

„Ta ve svém dnes již nesmrtelném výroku o drahých datech ukázala, kam takováto politika vede. Coby bývalá předsedkyně Svazu obchodu a cestovního ruchu dokáže perfektně opakovat argumenty zástupců Asociace poskytovatelů mobilních sítí, ale zatím jsme ji nikdy neslyšeli opakovat argumenty voličů či spotřebitelů. Jinak řečeno: pro budoucí kariéru paní Novákové není rozhodující volič, ale názor velkých hráčů v korporátu,“ pokračoval Kamberský.

Ministr má zastupovat především zájmy občanů své země. Politik, který se stal ministrem i díky hlasům voličů, si toho je dobře vědom. Pokud dospějí voliči k závěru, že jim politik nevěnuje dost pozornosti, příště ho nezvolí. Martu Novákovou však nezvolení trápit nemusí, protože nebyla zvolena ani tentokrát.

Kamberský v této souvislosti připomíná, že jen čtyři z deseti Babišových ministrů jsou zároveň členy hnutí ANO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

21:20 Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

Hostem pořadu Interview ČT24 byl nový veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Vyjádřil se k polariza…