Babišova vláda ohlásila šetření. A ČSSD už dává na stůl, v čem jsou desítky miliard

18. 2. 2019 22:38

Místo rozdávání přicházejí na řadu škrty. Vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů nyní hledá, kde bude šetřit. V plánu má také zvýšení důchodů, na které potřebuje peníze. S nápady, jak na to, přišli i sociální demokraté. Jsou jimi například omezení slev na jízdném nebo zavedení bankovní daně, informoval server Novinky.cz.

Babišova vláda ohlásila šetření. A ČSSD už dává na stůl, v čem jsou desítky miliard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Jan Hamáček

Aktuálně se hledají především peníze na slíbené zvyšení důchodů, které mají v příštím roce narůst v průměru o dalších devět set korun. Jako řešení místopředseda ČSSD Roman Onderka naznačil, že je možné omezení slevy ve vlacích a autobusech. „Pokud by pětasedmdesátiprocentní slevu měli jen senioři nad sedmdesát let, stát by na úhradě dopravcům za její poskytování zaplatil ročně místo šesti miliard korun jenom jednu miliardu,“ dal za příklad. Aktuálně mají slevy i studenti do šestadvaceti let.

Vláda tyto slevy pro studenty a seniory zavedla vloni v září. Předseda ČSSD Jan Hamáček by tak na Onderkův podnět chtěl situaci znovu vyhodnotit. „Je to námět do diskuse, nebráním se tomu. Je potřeba vyhodnotit, zda to splnilo očekávání,“ uvedl. Přidává se k němu i ministryně práce Jana Maláčová s tím, že je to jedna z možností, ale hledat budou i další různé zdroje.

Sama by ale navrhovala možnosti ve vyšším zdanění nadnárodních korporací. „Z ČR ročně odtéká tři sta miliard korun na dividendách. Šla by zvýšit daň z dividend,“ konstatovala. Šéf ČSSD zmínil zdanění bank. „Banky za loňský rok oznámily rekordní zisky. Jasně jsme říkali, že si dokážeme představit sektorovou nebo bankovní daň. Tam je podle našich odhadů ještě deset miliard korun,“ doplnil. Vláda vše projedná na koaliční radě, rozpočet by měl být připravený do léta.

  • Původní zdroj ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví

22:07 Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví

„Lékař nemůže sdělovat informace podle funkce pacienta, v žádném případě,“ uvedl dnes ve vysílání ro…