Babišova vláda si odhlasovala demisi. A už se píše: Přijde nová, „Zemanova“. Brzy

17.01.2018 9:07

Menšinový kabinet šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, jenž včera nezískal důvěru, dnes podal demisi. Stát však bude řídit až do chvíle, kdy prezident jmenuje vládu novou. Lidové noviny pak přinášejí informace o tom, jak by nová vláda mohla vypadat.

Babišova vláda si odhlasovala demisi. A už se píše: Přijde nová, „Zemanova“. Brzy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Prezident Miloš Zeman již dopředu avizoval, že šéfovi ANO Babišovi svěří i druhou možnost sestavit vládu. Nutností však je, aby Babiš pro podporu získal dopředu 101 poslanců. Další komplikací pak pro Babiše může být i to, že v minulých dnech kritizoval Zemanovy spolupracovníky, které však Zeman vyměnit nehodlá. Může tak podle všeho nyní Babišovi dělat problémy. 

Další komplikací ve jmenování nové vlády můžou být podle Lidových novin i prezidentské volby, kdy někteří politici Zemana vyzývají, aby lídra hnutí ANO Babiše nepověřoval druhým pokusem, dokud nebude rozhodnuto o budoucí hlavě státu. A Jiří Drahoš vůči Babišovi tak benevolentní není, rozhodně by podle svých slov nejmenoval vládu s podporou SPD a komunistů. A dokonce by druhým pokusem chtěl pověřit i někoho, kdo má šanci sestavit stabilní vládu.

A tak začínají vyjednávání – například schůzku s hnutím ANO potvrdil úřadující předseda ČSSD. Více pak prozradil i lídr SPD Tomio Okamura, jenž se minulý týden sešel s hlavou státu Milošem Zemanem, a nyní uvedl, že by mohl vzniknout útvar na bázi vlády odborníků. 

„Pakliže neprojde první pokus, preferovali bychom jednání o vládě odborníků. Aby si jednotlivé strany nebo třeba i Pražský hrad nominovaly nějaké odborníky,“ řekl Lidovým novinám Okamura, jenž chce jednat s babišovci již tento týden.

Tímto řešením by si pak Zeman rozšířil svůj vliv na politické dění v zemi.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústním soudu nemá co dělat!

9:10 Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústním soudu nemá co dělat!

TÝDEN V MÉDIÍCH Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský asi nečetl Ústavu a neví, že v ní je zakotv…